Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Celina Borzęcka, zakonnica
Dziś jest: Poniedziałek, 26 października 2020

REGION

7 ofert na budowę obwodnicy Wąchocka

sobota, 05 września 2020 16:45 / Autor: Michał Kaczor
fot. GDDKiA Kielce
Michał Kaczor

Siedem ofert wpłynęło do przetargu na budowę obwodnicy Wąchocka w ciągu drogi krajowej nr 42.

To pierwsza świętokrzyska inwestycja w ramach programu budowy 100 obwodnic. Ma być realizowana w systemie „Projektuj i buduj”.

Najtańszą ofertę, opiewającą na ponad 295 mln zł, złożyło konsorcjum firm Mota Engil CE i Budromost-Starachowice. Kolejne  złożyły Budimex – 318 mln zł, konsorcjum Mirbud i Kobylarnia – 323 mln zł, Polaqua – 324 mln zł, konsorcjum Mostostal Warszawa i Acciona Construccion – prawie 334 mln zł i konsorcjum Fabe Polska, „SP” Sine Midas Stroy oraz Limited Liability Parthership „Todini Central Asia” – 381 mln zł.

Droga o długości około 11,7 km będzie przebiegać nowym śladem od granicy Skarżyska-Kamiennej do granicy Starachowic, omijając miejscowość Parszów po stronie północnej i Wąchock po stronie południowej.  

Dzięki inwestycji ruch tranzytowy zostanie wyprowadzony z miasta, przez co poprawi się bezpieczeństwo ruchu i komfort życia mieszkańców Wąchocka. Łatwiejsza będzie również obsługa ruchu turystycznego na słynącym z zabytków i atrakcji terenie.  

Równocześnie znacznie skróci się czas podróżowania drogą krajową nr 42 komunikującą między innymi węzeł drogi ekspresowej S7 w Skarżysku-Kamiennej ze starachowicką strefą przemysłową i dalej z drogą krajową nr 9 w kierunku Ostrowca Świętokrzyskiego, Opatowa i woj. podkarpackiego. 

Wykonawca będzie miał 3 lata na realizację inwestycji. Podpisanie umowy planowane jest na I kwartał 2021 roku.