Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Stefan Młodszy, męczennik
Dziś jest: Sobota, 28 listopada 2020

Końskie

Bohaterowie zasługują na pamięć

sobota, 05 września 2020 19:57 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Przy Pomniku Partyzantów zakończyła się sobotnia odsłona obchodów Koneckiego Września.

Tegoroczne obchody Koneckiego Września z uwagi na pandemię koronawirusa miały inny charakter niż poprzednie. Były skromniejsze i brało w nich udział mniej ludzi niż zazwyczaj. Mówił o tym do osób zebranych przy Pomniku Partyzantów Krzysztof Jasiński, zastępca burmistrza Końskich.

Krzysztof Jasiński przypomniał także bohaterów czasów wojny, którzy spoczywają na koneckim cmentarzu. Z kolei burmistrz Końskich Krzysztof Obratański przypomniał genezę Koneckiego Września. Mówił, że samorząd konecki 30 lat temu przejął coś, co już istniało.

Burmistrz podkreślił duży wkład jaki w przypomnienie i docenienie działań Armii Krajowej miała Solidarność. Przypomniał także o honorowych obywatelach Końskich. W większości są to żołnierze i działacze Polskiego Państwa Podziemnego. Zaapelował, aby we wrześniu przypominano o nich koneckim uczniom.

Krzysztof Obratański mówił również, że na przywołanie do pamięci czekają jeszcze żołnierze wyklęci. – Musimy przypominać bohaterów starając się jednocześnie, by wśród tych, którym składać będziemy ukłony nie znaleźli się ci, którzy mają na sumieniu krew bratnią i niewinną. To jest wielka praca, ale bez niej nasza pamięć nie będzie pełna, nie będzie kompletna – mówił burmistrz. Na koniec podziękował wszystkim za przybycie, w szczególności kombatantom, świadkom wydarzeń sprzed lat.

W gronie osób, które przybyły na sobotnią uroczystość znalazł się m.in. Jerzy Łabętowicz, żołnierz AK, który w czerwcu odebrał nominację na stopień majora. Przyznał, że Konecki Wrzesień to dla niego szczególna uroczystość i nawet podczas pandemii nie mogło go na tych obchodach zabraknąć.

Mimo że tegoroczne uroczystości były dużo skromniejsze niż w poprzednich latach, to i tak wzięli w niej udział okoliczni mieszkańcy i przyjezdni, dla których pamięć o wydarzeniach z czasów wojny i ich bohaterach jest ciągle bardzo ważna.

Dopełnieniem uroczystości były wieńce złożone przez uczestników obchodów przed Pomnikiem Partyzantów. W ramach Koneckiego Września w niedzielę w koneckiej kolegiacie odprawiona będzie jeszcze msza święta w intencji ojczyzny.