Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Antoni Maria Claret, biskup
Dziś jest: 24 października 2020

Kozienice

Trzeci kozienicki mural oficjalnie odsłonięty

niedziela, 06 września 2020 19:38 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Kozienice mają trzeci mural, który tym razem powstał na Osiedlu Pokoju. Stanowi on nie tylko ozdobę miasta, ale i wyróżnienie, ponieważ Kozienice znalazły się w wąskim gronie 12 miejscowości gdzie powstały pamiątkowe murale z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Mural na Osiedlu Pokoju został wykonany według projektu, który zwyciężył w konkursie Ministerstwa Obrony Narodowej. W ramach konkursu w całej Polsce powstanie dwanaście pamiątkowych murali dofinansowanych ze środków MON.

- Murale nie są wpisane w statutową działalność Ministra Obrony Narodowej, ale jest to przykład w jaki sposób można przybliżać rodakom nutę patriotyzmu – powiedział sekretarz stanu w ministerstwie obrony narodowej, Wojciech Skurkiewicz:

- Ten mural to hołd mieszkańców Kozienic składany bohaterom 1920 roku. Mam nadzieję, że będzie też uczył historii naszego narodu i wskazywał na ponadczasowe wartości – zaznaczył burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski:

Poseł Marek Suski podkreślił wagę polskiego zwycięstwa dla wolności Europy:

Do projektu powstanie muralu zostało zaproszone Towarzystwo Miłośników Ziemi Kozienickiej. Prezes Towarzystwa Lech Wiśniewski zwrócił uwagę na obywateli, którzy mieli niemały wkład w polskie zwycięstwo choć nie walczyli na froncie:

Mural przedstawia scenę bitewną i postać Marszałka Józefa Piłsudskiego - honorowego obywatela Kozienic.