Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Stefan Młodszy, męczennik
Dziś jest: Sobota, 28 listopada 2020

Radomskie

Rządowa strategia walki z pandemią na jesień

wtorek, 08 września 2020 15:40 / Autor: Radosław Mizera
foto: leo2014/pixabay
Radosław Mizera

Ministerstwo zdrowia i wojewodowie wydali już ponad 540 decyzji administracyjnych dotyczących szpitali w związku z realizacją strategii walki z pandemią na jesień. Dzięki temu powstają trzy poziomy zabezpieczenia szpitalnego. Drugi poziom dotyczy szpitali w Radomiu i regionie. Szpitale w Radomiu będą musiały przygotować po 26 łóżek, natomiast szpitale powiatowe - po 5 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem koronawirusa.

- Strategia związana ze zwalczaniem epidemii COVID-19 obowiązuje od dnia jej ogłoszenia. Obecnie, mówiąc w przenośni, dostrajamy nasz system ochrony zdrowia, do kierunków działań wskazanych w strategii. Szczególnie istotne w tym kontekście jest przygotowanie do nowych zasad, w nowej jesiennej rzeczywistości, szpitali, na trzech poziomach ich funkcjonowania – powiedział minister zdrowia dr Adam Niedzielski.

Do tej pory głównymi placówkami, które zajmowały się pacjentami z koronawirusem były szpitale jednoimienne, jednak strategia walki z pandemią zmienia system zabezpieczenia szpitalnictwa. Zgodnie z założeniami strategii lecznictwo szpitalne dla pacjentów z koronawirusem zostało podzielone na trzy poziomy.

- W sumie Ministerstwo Zdrowia wydało 89 decyzji administracyjnych dla szpitali, a wojewodowie – ponad 450 – mówi Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia. - W przypadku szpitali działających jako spółki decyzję wydawało Ministerstwo Zdrowia, w przypadku pozostałych placówek – wojewodowie.

Jak podkreśla wiceminister Kraska szpitale są przygotowywane do walki z koronawirusem na jesień. Dzięki już wydanym decyzjom w pierwszym poziomie zabezpieczenia znajdzie się 374 szpitali należących do tzw. sieci szpitali. Kolejnych 69 decyzji dotyczy oddziałów zakaźnych i obserwacyjno-zakaźnych, które są zakwalifikowane do II poziomu.

Zgodnie ze strategią na najwyższym, trzecim poziomie znalazło się 9 szpitali wielospecjalistycznych. Są w nich m.in. oddziały: internistyczny i chorób zakaźnych, chirurgii ogólnej, położnictwa i neonatologii, kardiologiczny, intensywnej terapii i ortopedyczny. Do tych placówek będą trafiali pacjenci z rozpoznanym koronawirusem, którzy wymagają wysokospecjalistycznego leczenia. Jednak będzie można w nich udzielać świadczeń także osobom, które nie są zakażone koronawirusem.

Szpitale wielospecjalistyczne zaliczone do trzeciego poziomu zabezpieczenia:

Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ we Wrocławiu

Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr Władysława Biegańskiego w Grudziądzu SPZOZ Puławy w Puławach

Szpital Uniwersytecki w Krakowie

Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie -Koźlu

SPZOZ MSWiA w Białymstoku

Megrez sp. z o.o. w Tychach

Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia w Poznaniu