Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Chryzant i Daria
Dziś jest: Niedziela, 25 października 2020

Przysucha

Rejon Przysucha i okolice zaprasza wolontariuszy!

czwartek, 10 września 2020 08:31 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Szlachetna Paczka
Weronika Chochoł

Rejon Przysucha i okolice zaprasza wolontariuszy Szlachetnej Paczki. Marzeniem liderki jest stworzenie stałej DrużynyW, dzięki której pomoc do potrzebujących będzie trafiać co rok. 

Szlachetna Paczka kojarzy się przede wszystkim z jednym z grudniowych weekendów, kiedy paczki trafiają do osób potrzebujących, a jak mówią osoby zaangażowane w projekt - dzieją się cuda. Jednak żeby te cuda mogły się dziać, trzeba się dobrze przygotować. Wybrać rodziny, które potrzebują pomocy, znaleźć darczyńców, zorganizować wszystko tak, by podczas wielkiego finału nikt nie został bez pomocy. Do tego z kolei potrzebni są wolontariusze. 

Rejon Przysucha i okolice pomoc w ramach Szlachetnej Paczki niósł już 7 razy. - Potrzebujemy wolontariuszy, ludzi o dobrych sercach, którym nieobojętny jest los drugiego człowieka. Człowieka, który jest w potrzebie - zachęca Alicja Krasa - lider rejonu Przysucha i okolice i apeluje: - Zgłosiłam się na do Szlachetnej Paczki z nadzieją na zbudowanie wspaniałego zespołu ludzi, Drużyny SuperW, z którą będę mogła dzielić radość z czynienia dobra. Proszę, pomóżmy tym, którzy tej pomocy potrzebują, samotnym rodzicom, rodzinom wielodzietnym, chorym dzieciom, osobom starszym i osamotnionym, czy dotkniętym skutkami pandemii. 

- Szlachetna Paczka to idea niesienia ludziom mądrej pomocy. Nie chodzi tu tylko o wsparcie materialne. Wolontariusze mają kontakt z rodzinami i pokazują im, jak wyjść z trudnej sytuacji - wyjaśnia Alicja Krasa:

Wolontariuszem może być każdy, kto ukończył 16 lat i chce nieść pomoc potrzebującym. Cechy, które mogą ułatwić pracę to m.in: otwartość, życzliwość, empatia, odpowiedzialność i zaangażowanie. - Wolontariuszem może zostać naprawdę każdy - to też praca nad sobą. To nie jest tak, że osoba, która mówi, że nie lubi ludzi nie może pomóc. Myślę, że tutaj warto również pochylić się nad samym sobą - dodaje Alicja Krasa:

 

Wolontariusz zgłasza się za pośrednictwem strony internetowej, wypełnia krótki formularz i czeka na telefon od lidera. Następnie przechodzi swego rodzaju "rozmowę kwalifikacyjną". Jeśli wynik będzie pozytywny - podpisuje umowę, przechodzi szkolenia i... może działać na rzecz potrzebujących. 

Do zadań wolontariusza Szlachetnej Paczki należy wyszukiwanie osób i rodzin w potrzebie, zapoznawanie się z historią osób potrzebujących, ale również poszukiwanie darczyńców. Wolontariusz jest swego rodzaju łącznikiem między potrzebującymi, a pomagającymi. W finałowy weekend wolontariusze przyjmują paczki od darczyńców i przekazują je potrzebującym. 

Podczas ubiegłorocznej - 19. już - edycji , szlachetne paczki trafiły do ponad 14,5 tysiąca rodzin w potrzebie, a łącznie w paczkach przekazanych zostało prawie 46 milionów zł.

W tym roku wolontariuszy poszukują również rejony: Białobrzegi, Garbatka-Letnisko, Grójec, Iłża, Jastrząb i okolice, Jedlińsk, Kozienice, Lipsko, Radom, Skaryszew, Szydłowiec i Zwoleń.

Ze szczegółami projektu, wspomnieniami z ubiegłorocznej edycji i korzyściami, które płyną z działalności z Paczce przeczytać można tutaj. Przez stronę internetową prowadzone są również zapisy.