Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: bł. Celina Borzęcka, zakonnica
Dziś jest: Poniedziałek, 26 października 2020

REGION

S12: Będzie spotkanie z samorządowcami

sobota, 12 września 2020 12:29 / Autor: Weronika Chochoł
fot. GDDKiA
Weronika Chochoł

- W przeciągu najbliższych dwóch tygodni ma odbyć się spotkanie z samorządowcami dotyczące przebiegu drogi S12 - poinformował poseł Marek Suski. 

Przypomnijmy, zaproponowany przez wykonawcę przebieg ekspresowej 12 (wariant B) budził kontrowersje wśród władz oraz mieszkańców Radomia, ościennych gmin oraz PPL budującego lotnisko w Radomiu.  Wariant ten oznacza, że trasa S12 zostanie poprowadzona na południe od Gielniowa, potem przetnie Przysuchę ze Skrzyńskiem. Dalej trasa będzie biegła od strony północnej Skrzynna, Wieniawy, by następnie skręcić na południe od Mniszka i Młodocina Mniejszego i podzielić na pół gminę Kowala. Dalej trasa zostanie poprowadzona blisko lasu na północ od Skaryszewa, potem przez okolice Bogusławic w kierunku Podzagajnika. S12 ominie Zwoleń od południa. 

Zdaniem samorządowców lepszy byłby wariant A - wariant wypracowany był przez GDDKiA po spotkaniach z gminą Kowala, Skaryszew, Gózd i Radom. Ma on najlepiej łączyć interesy tych gmin, a jednocześnie najmniej ingerować w zabudowę miejscowości, grunty orne oraz środowisko przyrodnicze.

- doszliśmy do wniosku, że trzeba jeszcze spotkać się z samorządami, ponieważ zaproponowany przebieg S12 wielu gminom nie odpowiada. Wariant A jest i z punktu widzenia Radomia i z punktu widzenia gmin korzystniejszy, ale jednocześnie trochę droższy. Stąd też ścierają się dwa interesy: budowniczych, którzy chcą to zbudować jak najtaniej i nasz, którzy chcemy żeby ta droga przebiegała, tak by niszcząc jak najmniej zabudowań - wyjaśnia poseł Marek Suski:

Termin spotkania póki co nie jest znany. Jak zapowiada poseł Marek Suski, spotkanie powinno odbyć się w ciągu najbliższych dwóch tygodni.