Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Wolfgang, biskup
Dziś jest: Sobota, 31 października 2020

Radomskie

Podział Mazowsza to nawet kilka lat opóźnień w wydatkowaniu środków z UE?

poniedziałek, 14 września 2020 16:11 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Wydatki z budżetu Mazowsza na zadania realizowane poza częścią metropolitarną wyniosły w 2019 r. aż 1,65 mld zł. Dla porówniania budżet nowego województwa wydzielonego z Mazowsza wynosiłby ok. 400 mln złotych. Mówili o tym dzisiaj na konferencji prasowej w Radomiu przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego.

- Aby utrzymać inwestycje i działalność instytucji kultury, szpitali, szkół oraz stan dróg na tym samym poziomie co obecnie, w budżecie województwa mazowieckiego po podziale zabrakłoby prawie 1,3 mld zł - mówił dzisiaj marszałek Adam Struzik:

Marcin Wajda z urzędu marszałkowskiego mówił, że po ewentualnym podzieleniu województwa, Mazowsze nie dostanie ani eurocenta więcej z budżetu europejskiego.

Marcin Wajda przekonywał, że przygotowania do nowej perspektywy są już bardzo zaawansowane. Zatrzymanie tego procesu i rozpoczęcie go od nowa oznacza bardzo duże, nawet kilkuletnie opóźnienia. Przestaną obowiązywać opracowane do tej pory dokumenty i ustalenia wynegocjowane z Komisją Europejską. Zachwiane zostaną struktury odpowiadające za wdrażanie środków unijnych na Mazowszu.