Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Dominik Collins, męczennik
Dziś jest: Piątek, 30 października 2020

Opoczno

Znów bakterie w wodzie

piątek, 18 września 2020 14:06 / Autor: Marcin Prejs
fot. Pixabay
Marcin Prejs

W części gminy Żarnów woda nadaje się do spożycia tylko po przegotowaniu.

Bakterie grupy coli ponownie wykryte zostały w wodociągu Ruszenice w gminie Żarnów. Badanie wykazało obecność bakterii grupy coli w ilości pozwalającej na warunkową przydatność do spożycia. Oznacza to, że woda w kranach w miejscowościach: Ruszenice, Ruszenice-Kolonia, Dąbie, Ławki, Młynek, Siedlów, Malenie, Jasion, Adamów, Skumros, Poręba, Myślibórz, Zdyszewice, Klew, Klew-Kolonia, Afryka, Antoniów, Bronów, Chełsty, Dłużniewice, Grębenice, Malków, Marcinków, Nowa Góra, Paszkowice, Pilichowice, Skórkowice, Sielec, Soczówki, Tomaszów, Wierzchowisko, Widuch, Żarnów - bez ulicy Opoczyńskiej nadaje się do spożycia tylko po przegotowaniu.

Przegotowania wymaga też woda do: przygotowania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia zębów i naczyń, kąpieli noworodków i niemowląt. Wodę należy gotować przez minimum 2 minuty, a następnie bez gwałtownego schładzania pozostawić do ostudzenia.

Woda bez przegotowania bezpośrednio pobrana z kranu może być używana do codziennego mycia i kąpieli, prania odzieży, prac porządkowych (np. mycia podłóg) i spłukiwania toalet.

Bakterie grupy coli w tym samym wodociągu wykryte zostały także na początku września. Wtedy woda nie nadawała się do spożycia nawet po przegotowaniu.