Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Dominik Collins, męczennik
Dziś jest: Piątek, 30 października 2020

Końskie

Tężnia solankowa, a może 100 foteli kinowych?

poniedziałek, 21 września 2020 14:19 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Dziewięć zadań zgłoszonych zostało do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego w gminie Końskie. Teraz czas na weryfikację tych propozycji pod względem formalnym. O realizacji zadań zadecydują mieszkańcy w głosowaniu.

Na zgłaszanie swoich propozycji do budżetu obywatelskiego konecczanie mieli czas do 18 września. Teraz miejscowy urząd opublikował listę zadań, o których realizację chcą ubiegać się mieszkańcy gminy. To dziewięć propozycji. Znalazły się wśród nich:

- remont budynku filii biblioteki w Dziebałtowie,

- budowa placu zabaw i siłowni w obrębie ulic Piłsudskiego, Zachodniej i Gimnazjalnej,

- Wygrajmy zdrowie – budowa tężni solankowej w Końskich przy ul. Browarnej,

- budowa dwutorowej bieżni lekkoatletycznej do biegu na 60 metrów zakończonej skocznią w dal w ZPO w Pomykowie,

- modernizacja skateparku przy ul. Południowej w Końskich,

- budowa placu zabaw w miejscowości Gatniki,

- utwardzenie terenu poprzez położenie dywanika asfaltowego drogi wewnętrznej oraz urządzenie miejsc parkingowych w miejscowości Fidor,

- 100 foteli kinowych dla kina miejskiego w Końskich,

- modernizacja nagłośnienia w hali sportowej przy ul. Stoińskiego.

Jak wyjaśnia burmistrz Końskich Krzysztof Obratański, teraz zgłoszone przez mieszkańców zadania muszą przejść weryfikację formalną. Trzeba sprawdzić, czy dotyczą one zadań własnych gminy i są na mieniu, do którego gmina ma tytuł prawny. Burmistrz podkreśla równocześnie, że duża liczba zgłoszonych propozycji świadczy o zainteresowaniu mieszkańców współdecydowaniem o losach gminy.

Te zadania, które przejdą weryfikację formalną dopuszczone będą do głosowania. To rozpocznie się 25 września i potrwa do 26 października. Zwycięskie projekty czeka realizacja w przyszłym roku. Na ten cel samorząd chce przeznaczyć 300 tys. zł. W poprzednich latach na realizację zadań w ramach budżetu obywatelskiego gmina wydawała 500 tys. zł. Ograniczenie środków ma związek z niepewną sytuacją finansową wywołaną pandemią koronawirusa.