Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Wolfgang, biskup
Dziś jest: Sobota, 31 października 2020

Mazowsze

Najaktywniejsze sołectwa i liderki wiejskie nagrodzone!

środa, 23 września 2020 14:56 / Autor: Weronika Chochoł
fot. mazovia.pl
Weronika Chochoł

W środę, 23 września w Mazowieckim Teatrze Muzycznym w Warszawie odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono nagrody i wyróżnienia w ramach dwóch konkursów Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich: dla najlepszych sołectwa i najaktywniejszych liderek.

- Nagradzanie zarówno liderek, jak i sołectw ma głęboki sens. Po to, żeby kreować dobre przykłady potrzebni są liderzy na tym najniższym szczeblu samorządności, czyli na poziomie sołectw - podkreśla marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik:

 

Do walki o tytuł najaktywniejszej liderki stanęło w tym roku 13 pań. Natomiast w szranki o tytuł najaktywniejszego sołectwa stanęły 24 jednostki.

W konkursie na najaktywniejszą liderkę wiejską zwyciężyła Aleksandra Ziółek z Ruszkowa (gm. Nasielsk):

 

II miejsce oraz nagroda w wysokości 6 tys. zł trafiła do Czesławy Kaim z Pustelnika (gm. Stanisławów). Podium zamknęła Krystyna Walecka ze Żdżar (gm. Kotuń), która otrzymała 5 tys. zł. Dodatkowo każda z pań otrzymała nagrodę rzeczową w wysokości 500 zł.

Komisja przyznała również dwa równorzędne wyróżnienia po 2,5 tys. zł każde – paniom Adeli Mańkowskiej z Górzna (gm. Górzno) i Agnieszce Gawron-Smater z Kiełpina (gm. Łomianki). Z kolei nagrody specjalne w wysokości po 2 tys. zł trafiły do Doroty Jastrzębskiej z Helenowa (gm. Wiśniew) oraz Marty Krusiewicz z Ludwinowa (gm. Jakubów).

W czwartej edycji konkursu „Najaktywniejsze sołectwo Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich – Sukcesy widać po sąsiedzku” laureatem zostało sołectwo Dziecinów z gm. Sobienie Jeziory. Wieś mikroregionu Urzecze z połączeniem wiejskiej starodawnej zabudowy i nowych obiektów podmiejskiej uniwersalnej stylistyki. To wieś pracowita, pomysłowa i sprawna w działaniu pod kierownictwem sołtysa – Janusza Tolaka. Tu prężnie działa OSP sięgające po zewnętrzne środki. To tu od 2010 r. funkcjonuje Stowarzyszenie Rozwoju Dziecinowa, a od 2012 r. Stowarzyszenie Wędkarskie „Czajka”. Z kolei od 2018 r. aktywizuje się Koło Gospodyń Wiejskich:

 

Sołectwo otrzymało nagrodę w wysokości 7 tys. zł.

II miejsce w konkursie zajęło sołectwo Biskupice w podwarszawskiej gminie Brwinów. Od sześciu kadencji wspólnotą kieruje sołtyska Elżbieta Dolota. Sołectwo otrzymało nagrodę w wysokości 6 tys. zł. Natomiast III miejsce w tym roku zajęło sołectwo Żdżar, gmina Kotuń. Wieś historyczna z XVI w. dziś wspaniale wykorzystująca fundusz sołecki, środki z Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw, ale przede wszystkim ponadprzeciętną aktywność i pracowitość swoich mieszkańców. Sołectwo otrzymało nagrodę w wysokości 5 tys. zł.

Wyróżnienia w wysokości po 1,5 tys. zł trafiły w tym roku do sołectw: Jasienica (gm. Tłuszcz), Helenów (gm. Wiśniew), Sośninka (gm. Łaskarzew), Mistów (gm. Jakubów), Dąbrowa Chotomowska (gm. Jabłonna), Pogorzelec (gm. Maciejowice), Hornówek (gm. Izabelin) i Stare Kosiny (gm. Wiśniewo).

Nagrody wyróżnionym wręczyli marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.