Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Józef Bilczewski, biskup
Dziś jest: 23 października 2020

REGION

Puszcza Kozienicka zaprasza jesienią

środa, 30 września 2020 18:00 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Wieść o końcu lata w wielu z nas wywołuje przygnębienie. Pocieszyć powinien jednak fakt, że jesień to wyjątkowy czas w świecie przyrody, z którego może czerpać również człowiek. Zwłaszcza w czasie wizyty w lesie.

Jesienne wycieczki po Puszczy Kozienickiej mają prawdziwie baśniowy klimat, ponieważ wtedy w lesie panuje rewia kolorów. O tym jak zmienia się las o tej porze roku mówi Lidia Zaczyńska z Nadleśnictwa Kozienice:

W czasie leśnych wycieczek warto zajrzeć do rezerwatu Królewskie Źródła:

Z jesiennej wycieczki do lasu możemy wrócić z rękoma pełnymi darów natury:

Tradycyjnie, najwięcej amatorów znajdzie się na grzyby, a tych w Puszczy Kozienickiej nie brakuje. Jednak w czasie grzybobrania ważnych jest kilka zasad, o których przypomina zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Kozienice Artur Mazur:

O tej porze roku w nocy w lesie łatwo usłyszymy ryki łosi czy jeleni. Trwa właśnie ich okres godowy. Dla nas oznacza to tyle, że musimy bardziej uważać na drogach:

Dla turystów jesienny las to miejsce wypoczynku, odprężenia i wyciszenia, jednak dla leśników jest zupełnie odwrotnie. To właśnie teraz zaczyna się czas ich wytężonej pracy:

Przytoczone liczby mówią same za siebie, ale na tym nie koniec. Leśnicy na jesień, tak jak przez cały rok, niestrudzenie toczą bój ze szkodnikami. Kornik ostrozębny, który nie ma litości dla sosen, czy kornik jodłowy, który jak sama nazwa wskazuje, najbardziej upodobał sobie jodły - to tylko niektóre owady spędzające sen z powiek pracowników lasu. Jednak właśnie dzięki wysiłkowi leśników, my możemy cieszyć się piękną polską złotą jesienią w magicznym miejscu jakim jest Puszcza Kozienicka.