Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Wolfgang, biskup
Dziś jest: Sobota, 31 października 2020

REGION

Leśnicy posadzą drzewa dla przyszłych pokoleń w roku 70-lecia PTTK

sobota, 26 września 2020 09:18 / Autor: Monika Nowakowska
Monika Nowakowska

Nadleśnictwa z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu: Grójec, Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice i Zagnańsk włączyły się w ogólnopolską akcję „VII Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna”. Organizowana jest ona w ramach jubileuszu 70-lecia powstania Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. W czasie akcji leśnicy przekażą i wspólnie posadzą drzewa dla przyszłych pokoleń.

W sobotę, 26 września w ramach akcji odbędzie się IV Turystyczny Złaz Pokoleń „Od Gagatka do Dziadka”, w który włączyło się Nadleśnictwo Starachowice. Starachowicki Złaz organizowany jest przez Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach, Szkołę Podstawową nr 10 w Starachowicach przy współpracy Nadleśnictwa Starachowice. Organizatorzy przygotowali dwie możliwości dotarcia do miejsca Zlotu Złazu w Lipiu – trasę pieszą 6 km, na której posadzone zostanie Drzewo Dziedzictwa PTTK i trasę rowerową o długości 15 km.

Na Polanie im. Dionizego Czachowskiego leśnicy z Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski wraz z PTTK Odział Świętokrzyski im. Jeżewskiego w Ostrowcu Św. posadzą symboliczne drzewo – dąb, upamiętniający jubileusz. Polana im Dionizego Czachowskiego to miejsce przypominające o bitwie, która miała miejsce 5 maja 1863 r. Wtedy to oddział płk Dionizego Czachowskiego starł się z doborowym oddziałem carskim mjr Klewcowa. W bitwie tej zginął dowódca carskiego oddziału, znany pogromca Polaków razem z 90 dragonami. Po stronie powstańców straty wyniosły 8 zabitych. Leśnicy polecają to miejsce na wyprawę z historią w tle, po to by zobaczyć miejsce bitwy, obelisk i 270-letni pomnikowy dąb, któremu w 2018 roku na okoliczność upamiętnienia 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości nadano imię „Dionizy”.

W tym samym dniu przed siedzibą PTTK Oddział im. Wiktora Krawczyka w Warce wraz z leśnikami z Nadleśnictwa Grójec oraz przedstawicielami stowarzyszenia zostanie posadzone Drzewo Dziedzictwa PTTK. Leśnicy posadzą również w niedzielę symboliczne drzewo w parku w Winiarach na terenie Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce podczas Światowego Dnia Jabłka.

W inicjatywę włączyło się także Nadleśnictwo Zagnańsk, które 27 września razem z przedstawicielami PTTK Oddział w Łodzi oraz Świętokrzyskiego Parku Narodowego posadzi na Bukowej Górze w obrębie ŚPN pamiątkowe drzewko – lipę. Wydarzenie na okoliczność 70-lecia powstania Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w ramach Międzypokoleniowej Sztafety Turystycznej będzie świadczyło o szerzeniu świadomości potrzeb i pielęgnacji dziedzictwa narodowego jakim są lasy.