Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Antoni Maria Claret, biskup
Dziś jest: 24 października 2020

Końskie

Za nami XXI Kuźnice Koneckie

sobota, 26 września 2020 21:49 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

W Maleńcu wręczone zostały Marki Koneckie.

Tegoroczne Kuźnice Koneckie przeprowadzone zostały na terenie Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu. Starostwo Powiatowe w Końskich zorganizowało je po raz 21. – Cieszę się, że udało się podtrzymać tę tradycję – mówi starosta konecki Grzegorz Piec.

Biorący udział w uroczystości Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku świętokrzyskiego podkreślał, że Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu jest doskonałym miejscem do organizacji tej imprezy.

Kuźnice rozpoczęły się od Biegu Rolnika. W rywalizacji wzięły udział 43 osoby. 5-kilometrową trasę najszybciej pokonał Sławomir Madejski z Pawłowa. Zajęło mu to 20 minut i 18 sekund. Podczas Kuźnic rozstrzygnięty został również konkurs lepienia pierogów. W tej rywalizacji najlepsze okazały się gospodynie ze Sworzyc.

Podczas Kuźnic nie zabrakło także warsztatów kowalstwa oraz pokazu dymarskiego wytopu żelaza metodą sprzed 2 tysięcy lat.

Podobnie jak w ubiegłych latach podczas Kuźnic Koneckich wręczone zostały również doroczne nagrody Powiatu Koneckiego. Statuetki Kowala Losu przyznane zostały Zakładowi Aktywności Zawodowej w Końskich oraz Lidii Wydrze z koneckiej Szlachetnej Paczki. Alchemik trafił do LDK Spółki Braci Lachowskich, Gwóźdź Sezonu do zespołu folklorystycznego Królewiaczki, a Przyjaciel Kuźnic do Restauracji Leliwa w Końskich. Z kolei Markami Koneckimi wyróżnieni zostali: ks. prałat Andrzej Zapart, grupa rekonstrukcyjna Patrioci i Fabrykanci przy ZZH w Maleńcu, piekarnia Mastalerz Końskie, Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze oraz regionalista Marian Wikiera.

Podczas Kuźnic uruchomione zostało największe koło drewniane w Polsce znajdujące się właśnie w muzeum w Maleńcu. Uczestnicy imprezy mogli także podziwiać występy zespołów folklorystycznych oraz spróbować regionalnych potraw.

Kuźnice zakończył efektowny pokaz tańca z ogniem. Patronem medialnym Kuźnic Koneckich było Radio Plus Radom.