Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Chryzant i Daria
Dziś jest: Niedziela, 25 października 2020

Przysucha

Stefanów - tu była wieś partyzancka

wtorek, 29 września 2020 11:29 / Autor: Radosław Mizera
foto: Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

W najbliższą niedzielę, 4 października odbędą się uroczystości z okazji rocznicy bitwy Armii Krajowej pod Stefanowem oraz pacyfikacji miejscowości. Msza święta zostanie odprawiona o godzinie 12.00, w miejscu nieistniejącej już wsi Stefanów w powiecie przysuskim.

Wieś Stefanów znajdowała się na terenie obecnego Nadleśnictwa Przysucha. Dziś rośnie tu las. O tym, że kiedyś była tu tętniąca życiem wieś świadczą pozostałości zabudowań, drzewa owocowe, kasztanowce, lipy, krzyż i tablica z napisem „Tu była wieś partyzancka – Stefanów". Znajduje się tu także ołtarz polowy z pamiątkowymi tablicami poświęconymi: „Pamięci Żołnierzy 25 PP AK poległych 26.IX.44 r. w Stefanowie" oraz „Pamięci mieszkańców wsi Stefanów spacyfikowanej przez hitlerowców 26 września 1944 i wysiedlonych w czasach stalinowskich ze swojej ziemi". Wójt Gielniowa Władysław Czarnecki:

26 września 1944 r. rozegrała się tu zwycięska bitwa partyzantów z 25. i 72. Pułku Armii Krajowej. W odwecie za klęskę Niemcy spalili wieś. Ludność Stefanowa zdążyła uciec do pobliskich lasów. Po wojnie mieszkańcom udało się odbudować wieś, jak się jednak okazało nie na długo. Władza ludowa w 1952 r. przesiedliła mieszkańców Stefanowa w rejon Wrocławia, Legnicy, Słupska i Olsztyna, a znajdujące się we wsi zabudowania zrównała z ziemią. Pretekstem do tej akcji była budowa poligonu, ten jednak nigdy tu nie powstał.