Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Chryzant i Daria
Dziś jest: Niedziela, 25 października 2020

Mazowsze

15-latek uratował starszego mężczyznę

środa, 30 września 2020 11:52 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Odważny i bardzo dojrzały – taki właśnie jest druh Mateusz Krawczyk z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Falenty. Ten bohaterski młody strażak uratował życie mężczyźnie, który został poszkodowany w wypadku drogowym. Za swoją niezwykłą postawę odebrał z rąk wicemarszałka Rafała Rajkowskiego tytuł strażaka miesiąca lipca oraz nagrodę.

23 lipca br. w Falentach, rodzinnej miejscowości druha Mateusza Krawczyka, doszło do wypadku drogowego. Kierujący samochodem dostawczym mężczyzna stracił panowanie nad pojazdem i wjechał w ogrodzenie jednej z posesji, a następnie auto przewróciło się na bok. Młody druh wraz ze swoim starszym sąsiadem natychmiast ruszyli na pomoc. Zabezpieczyli miejsce zdarzenia i powiadomili o zdarzeniu odpowiednie służby. Po wybiciu szyby w samochodzie, weszli do środka i sprawdzili stan poszkodowanego. Następnie pomogli kierowcy wydostać się z pojazdu. Do przyjazdu ratowników medycznych młody strażak monitorował stan zdrowia poszkodowanego i zapewniał mu wsparcie. Mateusz Krawczyk to niespełna 15-letni młody strażak. Od 3 lat jest członkiem Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP w Falentach.

Dumna ze swojego syna jest Alicja Krawczyk:

Zdaniem wicemarszałka Rafała Rajkowskiego tak dojrzała postawa zasługuje na wyróżnienie.

– Mateusz mimo swojego młodego wieku wykazał się nie tylko opanowaniem i rozwagą, ale też ogromną odwagą. W tego typu sytuacjach nawet dorośli często sobie nie radzą. Nie z braku chęci do udzielenia pomocy, ale raczej z obawy, że nie będą wiedzieli jak pomóc, bądź ze strachu, że zrobią to nie tak, jak należy. A tu mamy 15-latka, który widząc, co się dzieje, nie kalkuluje, tylko od razu biegnie do poszkodowanego i opiekuje się nim do czasu przyjazdu karetki.

Tytuł „Strażak Miesiąca” przyznaje mazowiecki oddział Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Nagroda jest ufundowana przez marszałka województwa. Tytuł stanowi jednocześnie nominację do tytułu honorowego „Strażak Roku 2020 Województwa Mazowieckiego”.