Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: bł. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, dziewica
Dziś jest: Środa, 25 listopada 2020

Opoczno

Hubalczyk przyjechał do Opoczna

piątek, 02 października 2020 20:59 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Pociągowi relacji Łódź - Opoczno nadane zostało imię Hubalczyk.

Hubalczyk wjechał na dworzec kolejowy w Opocznie o godzinie 10.33. Przyjechał z Tomaszowa Mazowieckiego, gdzie rozpoczęły się uroczystości związane z nadaniem imienia pociągowi. – Będzie on przypominał historię Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego, w którego skład wchodzili przecież zarówno opocznianie, jak i tomaszowianie – mówi Adam Grabowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie.

Uroczystość wspólnie z opoczyńskim muzeum zorganizowało stowarzyszenie „Hubalowa Rodzina” oraz POLREGIO. Przecięcia wstęgi na pociągu wspólnie z posłem Robertem Telusem, przedstawicielami władz samorządowych oraz spółki kolejowej dokonali potomkowie żołnierzy Hubala. W uroczystości wzięli udział m.in. wnukowie Franciszka Wilka z Opoczna, który współpracował z oddziałem Hubala.

Pociągiem z Tomaszowa do Opoczna przyjechali opoczyńscy samorządowcy ze starostą Marcinem Baranowskim na czele. Hubalczykiem jechał także m.in. Tomasz Łuczkowski, zastępca burmistrza Opoczna.

Wójt Poświętnego Michał Franas podkreślał, że jeżdżący na trasie Łódź – Opoczno pociąg będzie doskonałą promocją regionu opoczyńskiego.

Uroczystość zakończyło spotkanie w opoczyńskim muzeum, gdzie m.in. otwarta została wystawa poświęcona majorowi Hubalowi.