Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leonard z Porto Maurizio, prezbiter
Dziś jest: Czwartek, 26 listopada 2020

Mazowsze

Władze Mazowsza ponownie skrytykowały pomysł podziału województwa

środa, 07 października 2020 14:22 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski poinformował, że najpóźniej w listopadzie do Sejmu trafi projekt ustawy w sprawie podziału Mazowsza na dwa województwa: mazowieckie i warszawskie. Władze Mazowsza skrytykowały te plany.

Według PiS projekt ustawy jest obecnie dopracowywany i będzie zawierał załącznik opisujący kalendarz postępowania w ramach podziału Mazowsza, w tym wybory do sejmików województwa warszawskiego i województwa mazowieckiego. Najprawdopodobniej wybory odbędą się wiosną 2021 roku a nowy podział zacznie obowiązywać od stycznia 2022 roku.

O absurdzie sytuacji mówi marszałek Adam Struzik:

– Jestem zdumiony i oburzony wypowiedziami polityków PiS-u powracającymi do pomysłu rozbioru Mazowsza. W kraju panuje epidemia. Dziesiątki ludzi umiera z powodu covid-19, zaczyna brakować miejsc w szpitalach, a PiS chce zniszczyć Mazowsze. Szanowni Państwo, zamiast dzielić regiony, zamiast dzielić społeczeństwo, zajmijcie się ochroną zdrowia, gospodarką, rolnictwem, wszystkim tym, czym żyją ludzie na co dzień. Dlaczego chcecie zniszczyć coś, co w myśl zasady subsydiarności, pomocniczości i zrównoważonego rozwoju było budowane przez ponad 20 lat i tworzy jeden organizm. Po raz kolejny podkreślam, Mazowsze regionalne bez stolicy stanie się regionem biedy, niezdolnym do samodzielnego utrzymania mienia i inwestycji - powiedział marszałek Adam Struzik:

Aneta Gęsiarz-Krasucka z departamentu prawnego urzędu marszałkowskiego powiedziała, że podział Mazowsza naruszy szereg norm konstytucyjnych:

Marcin Wajda z departamentu rozwoju regionalnego i funduszy unijnych zwrócił uwagę, że Rada ds. Unii Europejskiej stanowczo sprzeciwia się zapowiadanemu podziałowi administracyjnemu województwa mazowieckiego. Ten destrukcyjny dla Mazowsza pomysł jest przejawem instrumentalnego traktowania mieszkańców regionu:

Jednocześnie Rada ds. Unii Europejskiej podkreśla, że Samorząd Województwa Mazowieckiego od kilku lat zabiega o objęcie w latach 2021–2027 regionu NUTS 2 Mazowieckiego regionalnego ponadregionalnym Programem Operacyjnym Polska Wschodnia. Rada w pełni popiera tę inicjatywę i podkreśla, że właśnie takie rozwiązanie stworzy szansę na uzyskanie dodatkowych środków z budżetu UE dla Mazowsza regionalnego. To kolejny argument przeciwko podziałowi.

Celem reformy administracyjnej wdrożonej w 1999 r. było powołanie silnych ekonomicznie i gospodarczo województw, które są w stanie skutecznie realizować powierzone im zadania. Podział administracyjny województwa mazowieckiego i stworzenie jednego z biedniejszych w Polsce, jakim byłoby Mazowsze regionalne, przeczy więc idei reformy samorządowej i narusza podstawy samorządności w Polsce.