Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leonard z Porto Maurizio, prezbiter
Dziś jest: Czwartek, 26 listopada 2020

Mazowsze

#UEpomaga. Mazowsze nie ustaje w doposażaniu szpitali

poniedziałek, 12 października 2020 19:26 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Urząd Marszałkowski Woj. Mazowieckiego
Elżbieta Warchoł

Mazowsze realizuje obecnie jeden z największych projektów unijnych. Zaangażowanych zostało już 195 mln zł z puli 255 mln zł. Dzięki tym środkom samorząd Mazowsza zakupił już ponad 17,4 mln środków ochrony osobistej i ponad 39 tys. sprzętu i wyposażenia. Cel jest jeden – zabezpieczenie personelu medycznego i pacjentów w walce z COVID-19. Właśnie ruszają kolejne zakupy środków ochrony osobistej. Od początku pandemii wspieraliśmy mazowieckie szpitale, kupując specjalistyczny sprzęt i aparaturę medyczną podkreśla marszałek Adam Struzik. – Zakupiliśmy także testy, aby personel medyczny mógł uzyskać szybką diagnostykę. Cały czas monitorujemy sytuację i przekazujemy nasze wsparcie tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne. Do tej pory zaangażowaliśmy już ponad 195 mln zł – dodaje. 255 mln zł na walkę z COVID-19. Samorząd Mazowsza jako pierwszy polski region zdecydował się na uruchomienie środków unijnych na walkę z COVID-19. W projekcie bierze udział 75 partnerów z całego województwa. Są wśród nich zarówno szpitale wojewódzkie, miejskie, akademickie, jak i powiatowe. Niezbędny sprzęt i środki ochrony osobistej trafiły także do stacji pogotowia ratunkowego. Ponad 17, 4 tys. środków ochrony osobistej.

Marszałek Adam Struzik:

Do tej pory władze Mazowsza zakupiły ponad 17,4 mln środków ochrony osobistej. Jak zauważa członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc to niezbędne wsparcie, dzięki któremu zarówno personel medyczny, jak i pacjenci powinni czuć się bezpieczni. – Zapewnienie środków ochrony osobistej było priorytetem. Wiele placówek borykało się z ich brakiem, a bez tego personel medyczny nie mógłby udzielać pomocy pacjentom. To wciąż towar deficytowy. A przecież każdego dnia szpitale wykorzystują go w ogromnych ilościach. Dlatego monitorujemy sytuację i na bieżąco reagujemy na zgłaszane przez placówki zapotrzebowanie – dodaje:

Ponad 39, 6 tys. sztuk wyposażenia i specjalistycznego sprzętu:

Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza do placówek medycznych trafiło również ponad 39,6 tys. sztuk niezbędnego wyposażenia i sprzętu medycznego. W momencie ogłoszenia pandemii potrzeby szpitali były ogromne. Jak zauważa wicemarszałek Rafał Rajkowski, pandemia koronawirusa zaskoczyła nas wszystkim swoją siłą i tempem rozprzestrzeniania się. Pokazała również, jak niewiele potrzeba, by sparaliżować wszystkie dziedziny naszego życia, przemysł, szpitale, ale także nas samych. – Od pierwszych dni pandemii wiedzieliśmy, że mazowiecka służba zdrowia będzie potrzebowała wsparcia. Początki realizacji projektu nie należały do łatwych. W hurtowniach zaczęło brakować niezbędnych środków ochrony osobistej i sprzętu. Ale udało się. Systematycznie doposażaliśmy szpitale i stacje pogotowia, tak aby zarówno personel jak i pacjenci czuli się bezpiecznie i odpowiednio zaopiekowani – podsumowuje.

Wsparcie dla subregionu radomskiego i powiatu grójeckiego:

Wśród 75 partnerów projektu jest 11 z subregionu radomskiego i powiatu grójeckiego: Radomski Szpital Specjalistyczny im. dr Tytusa Chałubińskiego, Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach, Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Iłży, Powiatowe Centrum Medyczne w Grójcu Sp. z o.o., Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Sp. z o.o. w Radomiu, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Nowym Mieście nad Pilicą, Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Lipsku, Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego w Radomiu, Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Pionkach, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Zwoleniu, Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Przysusze.

Do tej pory do placówek z subregionu radomskiego i powiatu grójeckiego trafiło już ponad 970 tys. środków ochrony osobistej, w tym: ponad 545,7 tys. rękawiczek, ponad 311 tys. maseczek (FFP2 I KN95, FFP3, chirurgicznych/medycznych), 30,5 tys. litrów płynów do dezynfekcji, ponad 31 tys. ochraniaczy na buty, ponad 34 tys. kombinezonów, ponad 11,4 tys. fartuchów, ponad 5,5 tys. przyłbic i 4,1 tys. gogli.

Samorząd Mazowsza zakupił dla nich także ponad 1000 sztuk sprzętu i wyposażenia w tym m.in. 18 kardiomonitorów, 3 defibrylatory, 16 łózek do intensywnego nadzoru, 10 respiratorów, 15 pomp infuzyjnych, 3 aparaty RTG (mobilne i stacjonarne), aparat USG, 135 urządzeń do dekontaminacji/zamgławiania/ozonowania powietrza, 74 pulsoksymentry, 179 aparatów do mierzenia ciśnienia, 40 butli tlenowych, 309 termometrów, a także meble i inne wyposażenie szpitalne. Ponadto, w mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym Sp. z o.o. w Radomiu, Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach i Radomskim Szpitalu Specjalistycznym im. dr Tytusa Chałubińskiego zamontowane zostały systemy do bezdotykowego pomiaru temperatury.

Ponadto, dla stacji pogotowia ratunkowego w Radomiu, samorząd Mazowsza zakupił ambulans typu C oraz specjalny pojazd do przewozu osób zakażonych niewymagających pomocy ratowników medycznych.

Rusza nabór na dostawę środków ochrony:

W związku z rosnącą liczba osób zarażonych koronawirusem, rośnie zapotrzebowanie szpitali na środki ochrony osobistej. Dlatego po raz kolejny samorząd województwa mazowieckiego zaprasza producentów do udziału w naborze. Poszukiwane są przede wszystkim firmy oferujące jednorazowe rękawiczki nitrylowe, kombinezony ochronne, a także fartuchy ochronne, barierowe i chirurgiczne. Oferty należy przesłać do 22 października na adres . Więcej informacji na www.mazovia.pl.

Wkrótce planowany jest także zakup aparatów RTG i tomografów.

Projekt „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” jest realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Całkowita wartość projektu wynosi 255 mln zł, z tego 224,9 mln zł pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Mazowsze jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel.

 (info: Urząd Marszałkowski Woj. Mazowieckiego)