Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Wszyscy Święci
Dziś jest: Niedziela, 01 listopada 2020

Kozienice

Kozienice walczą z kłusownictwem

piątek, 16 października 2020 14:00 / Autor: Kamil Zapora
Komendant Janusz Marchlewski fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Drygi, sieci, skrzydlaki, prąd – to tylko niektóre z metod stosowanych przez kłusowników do nielegalnego połowu ryb. Niestety, mimo kar, pouczeń i akcji informacyjnych proceder zagrażający wodnej faunie wciąż trwa. Walkę z nim toczy straż rybacka.

Z jakimi przypadkami naruszania przepisów najczęściej spotykają się strażnicy? Mówi Janusz Marchlewski – komendant powiatowy Straży Rybackiej w Kozienicach:

W ostatnim czasie na Jezioro Kozienickie padło widmo nielegalnego połowu z wykorzystaniem prądu:

Walka nie jest łatwa, ponieważ Straż Rybacką zasilają ochotnicy, których zaczyna brakować, a pracy jak widać, nie ubywa:

Jak się okazuje praca Strażnika czasami może być niebezpieczna:

Na szczęście pojawiła się pomoc ze strony Gminy Kozienice, Policji i Koła Wędkarskiego nr 10 w Kozienicach. Wspólnie podjęto akcję „Stop Kłusownikom”, która ma na celu ograniczenie i wyeliminowanie przestępczego procederu przede wszystkim na rzece Wiśle, Radomce, Jeziorach: Opatkowickim, Kozienickim, Hamerni a także stawie Janikowskim.

Oprócz zintensyfikowanych patroli Strażników i Policji, do przedsięwzięcia zaangażowane zostaną m.in. łodzie, drony, noktowizory oraz fotopułapki.

W grupie siła, dlatego nie pozostawajmy obojętni wobec kłusownictwa kiedy będziemy jego świadkami lub będziemy o nim wiedzieli:

Janusz Marchlewski ma kilka rad dla wszystkich osób chcących rozpocząć przygodę z wędkarstwem - jak łowić ryby nie narażając się na przykre konsekwencje:

Ewentualne zgłoszenia dotyczące kłusownictwa należy kierować pod nr 112 lub bezpośrednio do Komendanta Społecznej Straży Rybackiej w Kozienicach: 514 911 230.