Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Dominik Collins, męczennik
Dziś jest: Piątek, 30 października 2020

Mazowsze

Brakuje miejsc i lekarzy. Dyrektorzy mazowieckich szpitali o problemach

piątek, 16 października 2020 19:55 / Autor: Michał Kaczor
fot. mazovia.pl
Michał Kaczor

Dyrektorzy mazowieckich szpitali wzięli udział w wideokonferencji z samorządem województwa. Podkreślali, że największymi problemami są miejsca dla zakażonych pacjentów i braki kadrowe.

Konferencję z dyrektorami mazowieckich szpitali zorganizował samorząd województwa mazowieckiego. Omawiane były najważniejsze problemy i wyzwania, z którymi muszą się mierzyć. Dyrektorzy zwracali uwagę na brak dostatecznej koordynacji działań na szczeblu rządowym i wiele niejasności związanych z finansowaniem działalności szpitali.  Podkreślali, też, że wsparcie samorządu województwa od początku trwania pandemii pomogło zdjąć im z barków problemy związane z dużym zapotrzebowaniem na specjalistyczną  aparaturę medyczną. Sygnalizowali jednak, że potrzeby są ciągle duże, a środki ochrony osobistej wymagają bieżącego uzupełniania.

- Takie wideokonferencje będziemy organizowali systematycznie – co najmniej raz w tygodniu. Pokazaliśmy problemy, jakie w tej chwili są w naszych szpitalach. Problemów jest bardzo dużo. Oczekujemy jednego – że koordynacja na poziomie województwa będzie bardzo spójna – mówi Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Wśród najczęściej wymienianych problemów pojawiał się przede wszystkim brak miejsc dedykowanych pacjentom covidowym oraz zmniejszona liczba personelu medycznego. Dyrektorzy szpitali podkreślali, że wydzielenie personelu na potrzeby oddziałów covidowych jest nierealne, bo załogi pracują i tak w mocno okrojonych składach. Wielu pracowników przebywa bowiem na kwarantannie lub izolacji z powodu koronawirusa, którego źródło zakażenia było poza szpitalem.

- Zmarnowaliśmy 6 miesięcy. Kraj nie przygotował się do prawdziwej epidemii. Nie mamy leków, odczynników i miejsc zapasowych  – powiedział Jarosław Rosłon, dyrektor Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego.

Kwestię izolatoriów poruszyła też Agnieszka Kujawska-Misiąg, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie: 

– Na szpitalu zakaźnym leży obowiązek zorganizowania izolatorium i zapewnienie mu personelu medycznego. Przy takich brakach kadrowych mam ogromny problem z wydzieleniem dodatkowej załogi – dodała.

Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący komisji zdrowia, podziękował wszystkim służbom medycznym za pracę w trudnych warunkach.

Marszałek Adam Struzik zaapelował o trzymanie ręki na pulsie i wcześniejsze przygotowanie miejsc.

- Proszę, żeby państwo przygotowali się do takiej myśli, że będzie jeszcze więcej zakażeń. Myślcie w kategoriach nawet przekształcenia szarego oddziału w oddziały covidowe – powiedział marszałek.

Marszałek zadeklarował też dalsze wsparcie w doposażanie placówek.

Wśród najważniejszych postulatów zgłoszonych przez dyrektorów szpitali są:

  • Usprawnienie bezpośredniej komunikacji na poziomie wojewoda – samorządy  – szpitale
  • Zapewnienia bieżącego i adekwatnego finansowania podmiotów w tym łóżek covidowych
  • Pilnego utworzenie izolatoriów w oparciu o zasoby wojskowe
  • Wzmocnienia taboru pogotowia dedykowanego pacjentom covidowym
  • Zabezpieczenia w kraju leków dla pacjentów z Covid-19 testów dla pacjentów i personelu oraz szczepionek przeciwko grypie dla personelu medycznego