Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Dominik Collins, męczennik
Dziś jest: Piątek, 30 października 2020

Przysucha

Ponad 60 potwierdzonych zakażeń w Wieniawie. Apel wójta do mieszkańców

sobota, 17 października 2020 20:04 / Autor: Michał Kaczor
fot. pspwieniawa.pl
Michał Kaczor

Ponad 60 zakażeń koronawirusem w Gminie Wieniawa i prawdopodobnie to nie koniec. Pozytywny wynik testu otrzymał także wójt Krzysztof Sobczak. – Te osoby naprawdę cierpią. Mają problemy z oddychaniem. Zachowujmy dystans społeczny, nośmy maseczki i dezynfekujmy ręce – apeluje wójt.

Na tę chwilę stwierdzono 26 przypadków zakażenia koronawirusem u pracowników budynku urzędu gminy, 31 w szkole podstawowej, a także 2 w Gminnym Centrum Kultury i Sportu, 1 w Dziennym Domu Senior + w Komorowie, 5 w Publicznym Przedszkolu w Wieniawie, u proboszcza i wikariusza parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Wieniawie, a także u dwóch sióstr służek z miejscowej wspólnoty.

- Nie mamy jeszcze wyników 10 testów – informuje Radio Plus Radom wójt Krzysztof Sobczak.

Zakażenie potwierdzono także u wójta, który apeluje o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

- Jak pokazuje przykład gminy Wieniawa, wirus jest między nami, dlatego proszę, aby wszystkie objawy zgłaszać bezpośrednio lekarzom POZ. Testy są robione w Przysusze przy stadionie Oskara. Możecie tam państwo przebadać się i mieć pewność, czy nie jesteście nosicielami wirusa – mówi wójt Krzysztof Sobczak.

 

Wójt mówi, że wśród zakażonych część przechodzi koronawirusa bezobjawowo, ale u niektórych konieczna jest hospitalizacja.

- Te przypadki, które nie są, tak jak mój przykład, infekcjami bezobjawowymi, pokazują, że te osoby naprawdę cierpią. Mają problemy z oddychaniem, ze złapaniem powietrza, kaszel jest rozrywający płuca. Są to osoby starsze, ale nie tylko. Również młode osoby mają silne objawy. Nie warto bagatelizować. Miejmy do siebie szacunek – zachowujmy dystans społeczny, nośmy maseczki i dezynfekujmy ręce – apeluje wójt.

 

Ks. Janusz Stanek, proboszcz parafii w Wieniawie zapewnia, że msze święte będą sprawowane według normalnego porządku. Odprawi je "ksiądz z zewnątrz" wyznaczony przez biskupa. Dzisiaj wieczorem kościół jest dezynfekowany.

W niedzielę mają być opracowane procedury, jeśli chodzi o naukę w szkole, przedszkolu, a także pracę urzędu gminy i jednostek podległych.