Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Wtorek, 24 listopada 2020

Kozienice

Protest "Solidarności" w Enei Wytwarzanie

poniedziałek, 19 października 2020 08:10 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Komisja Zakładowa "Solidarności" w Enei Wytwarzanie przekształciła się w Komitet Protestacyjno-Strajkowy. - Ta decyzja wynika z troski o system energetyczny naszego kraju - tłumaczy Jacek Bolek, przewodniczący związku.

Protest jest odpowiedzią na brak reakcji polskiego rządu na planowane przez Unię Europejską przyśpieszenie terminu osiągnięcia neutralności klimatycznej i zwiększenie ograniczenia emisji CO2.

- Ta decyzja wynika z troski o system energetyczny naszego kraju. Nasz kraj i rząd, realizując postanowienia tzw. "zielonego ładu", który wprowadza Unia Europejska, zapomina trochę o zwykłych ludziach i pracownikach, którzy pracują w tym przemyśle. Jesteśmy niepewni, co będzie dalej z nami i naszym zakładem pracy. Żeby wymóc działania rządu na forum w Brukseli, przekształcamy się w Komitet Protestatycjo-Strajkowy, aby rząd podjął rozmowy. Dzieje się tak we wszystkich dużych zakładach w Polsce - tłumaczy Jacek Bolek, przewodniczący NSZZ "Solidarność w Enei Wytwarzanie.

Jacek Bolek podkreśla, że największą obawą jest utrata miejsc pracy.

- Jeżeli będziemy zamykać zakłady, to nie będzie tych miejsc pracy, a nie widzimy, żeby były one tworzone - mówi.

Związkowcy oczekują teraz reakcji rządu.

- Wysłaliśmy w tej sprawie pisma do Ministerstwa Aktywów Państwowych i do premiera Mateusza Morawieckiego - dodaje Bolek.

"Solidarność" w Enei Wytwarzanie liczy około 550 członków.