Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Wtorek, 24 listopada 2020

Końskie

Cmentarz w Końskich zostanie rozbudowany

wtorek, 20 października 2020 13:04 / Autor: Monika Nowakowska
foto: zabytek.pl
Monika Nowakowska

Teren wytyczony, projekt i pozwolenia też przygotowane - gmina Końskie ogłosiła przetarg na budowę nowego cmentarza. Budowana od podstaw nowa nekropolia ma powstać przy już istniejącym cmentarzu przy kościele Świętej Anny w Końskich.

Konecki cmentarz to jedna z najstarszych nekropolii w Polsce i jedyne miejsce, które przez lata przyjmowało pochówki nie tylko z gminy Końskie, ale też bardzo odległych miejscowości wokół. Teraz władze Końskich uznały, że jedynym sposobem na zwiększenie miejsc pochówku będzie wybudowanie obok już istniejącego cmentarza drugiego miejsca, w którym będą mogli być chowani zmarli mieszkańcy gminy. Nowy cmentarz będzie budowany etapami na powierzchni 5 hektarów.

Nowy cmentarz ma powstać przy już istniejącym cmentarzu przy kościele Świętej Anny w Końskich - mówi burmistrz Końskich Krzysztof Obratański:

Prace rozłożone są na klika lat. Pierwszy etap prac będzie obejmował budowę cmentarza, po ukończeniu którego będzie można zagospodarować pierwsze kwatery. Według planów prace mają się zakończyć do końca 2021 roku.

Na cmentarzu ma powstać 12 sektorów, każdy po 225 miejsc pochówku. Będzie osobny sektor dla grobów dziecięcych i niemowlęcych oraz kolumbarium na ponad 700 urn.

Gmina planuje utworzyć także aleję, przy której będą chowani zasłużeni mieszkańcy Końskich.