Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Wtorek, 24 listopada 2020

Mazowsze

Sprzęt medyczny dla mazowieckich szpitali

czwartek, 22 października 2020 15:00 / Autor: Radosław Mizera
foto: Bokskapet/pixabay
Radosław Mizera

Władze Mazowsza nie ustają w doposażaniu placówek medycznych. Dzięki środkom z realizowanego przez samorząd województwa projektu unijnego, 11 partnerów kupuje właśnie specjalistyczną aparaturę i prowadzi prace remontowe za ponad 60 mln zł.

Dzięki środkom z UE Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu zakupił już: 3 defibrylatory z monitorem, urządzenie do kompresji klatki piersiowej, aparat RTG z ramieniem C, 3 monitory transportowe z pomiarem kapnografii, 10 pomp dwustrzykawkowych oraz 8 lamp UVC. W trakcie realizacji są zamówienia dotyczące zakupu: aparatu RTG z dwiema stacjami opisowymi, aparatu USG, 5 pomp infuzyjnych, 5 myjek dezynfektorów do izolatek do mycia naczyń sanitarnych, 15 maceratorów do izolatek przeznaczonych do utylizacji jednorazowego użytku naczyń wykonanych ze specjalnie przetworzonej pulpy papierowej, 6 kardiomonitorów stacjonarnych i 4 kardiomonitorów transportowych, 12 łóżek do intensywnego nadzoru/terapii z materacami zmiennociśnieniowymi i szafkami przyłóżkowymi, wytwornicę pary do sterylizatora w centralnej sterylizatorni, 10 parawanów oddzielających chorych oraz 100 klawiatur zmywalnych do komputerów na oddziałach szpitalnych. Ponadto, w trakcie realizacji są prace modernizacyjne szpitala m.in. malowanie ścian i sufitów farbą antybakteryjna na oddziałach SOR, OIOM, w gabinetach i salach zabiegowych. Wicemarszałek Marszałek Adam Struzik zauważył, że aparatura medyczna do ratowania życia pacjentów w obecnej sytuacji jest na wagę złota:

Do placówek systematycznie trafia zakupiony sprzęt. Są to m.in. aparaty USG, respiratory, łóżka specjalistyczne, zamgławiacze powietrza, pompy strzykawkowe, ssaki medyczne, mikroskopy do prowadzenia operacji, wózki transportowe i inwalidzkie, urządzenia do dezynfekcji, spirometry, laryngoskopy, aparaty RTG, aparaty EKG, kardiomonitory czy defibrylatory. Kolejne zamówienia są już realizowane. Elżbieta Lanc, członek zarządu Mazowsza:

Projekt „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” jest realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Całkowita wartość projektu wynosi 255 mln zł, z tego 224,9 mln zł pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Mazowsze jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel. Partnerami projektu jest 70 podmiotów zlokalizowanych w 75 lokalizacjach.