Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Andrzej Apostoł
Dziś jest: Poniedziałek, 30 listopada 2020

Mazowsze

90% medyków oddelegowanych przez wojewodę nie dotarło do szpitali

poniedziałek, 26 października 2020 15:55 / Autor: Michał Kaczor
fot. DarkoStojanovic/pixabay.com
Michał Kaczor

Jedną z kwestii poruszonych na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Radomiu były braki kadrowe w szpitalach. Większość lekarzy delegowanych przez wojewodę nie dociera do placówek medycznych.

– Wojewoda wydał ponad 100 decyzji, z czego 90% personelu medycznego nie dotarło do miejsca delegowania – powiedział Tomasz Sławatyniec, dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.

Jednym z punktów dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Radomiu była informacja wojewody mazowieckiego o stanie epidemii. Początkowo przedstawiciel Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie miał nie zabierać głosu, ale ostatecznie w zdalnych obradach wziął udział Tomasz Sławatyniec, dyrektor Wydziału Zdrowia.

Jedną z poruszonych kwestii były braki kadrowe w szpitalach. Dyrektor Sławatyniec poinformował, że większość decyzji wojewody o przeniesieniu lekarzy nie jest wykonywana.

- Wojewoda wydał ponad 100 decyzji, z czego 90% personelu medycznego nie dotarło do miejsca delegowania. Następnego dnia te osoby przedstawiały zwolnienia lekarskie lub podlegały wycofaniu decyzji, ze względu na opiekę nad dziećmi lub były to osoby w wieku, który zwalniał je z takiego oddelegowania – powiedział dyrektor.

Dyrektor Tomasz Sławatyniec zapewnił jednak, że wojewoda nadal będzie wydawał decyzje o oddelegowaniu pracowników medycznych.

- One nadal będą wydawane, tylko pytanie, skąd ten personel przesuwać, bo mamy coraz więcej ognisk i w tej chwili bardzo dużo personelu medycznego w szpitalach jest na kwarantannie. Pozyskiwanie nowego personelu medycznego nie jest takie oczywiste. Z całą pewnością szpitale, które o to występują, to takie decyzje są na bieżąco wydawane i będą wydawane – powiedział.

Z informacji wojewody wynika, że w województwie mazowieckim jest obecnie zajętych 1295 łóżek na 1935 dostępnych. Jeśli chodzi o respiratory, to w użyciu jest 107 urządzeń na 139 możliwych.