Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Wirgiliusz z Irlandii, biskup
Dziś jest: Piątek, 27 listopada 2020

Końskie

Na jaką pomoc mogą liczyć świętokrzyskie DPS-y?

wtorek, 27 października 2020 18:13 / Autor: Marcin Prejs
Fot. 10. ŚBOT
Marcin Prejs

W całym kraju obserwujemy lawinowy wzrost zachorowań na COVID-19. Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla osób starszych. Na jaką pomoc mogą liczyć świętokrzyskie placówki zajmujące się wsparciem seniorów?

W przypadku wystąpienia zakażenia koronawirusem domy opieki mogą liczyć na wsparcie od wojewody świętokrzyskiego w postaci przekazania środków ochrony indywidualnej. Aby otrzymać pomoc, należy złożyć wniosek do Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Z kolei Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego planuje II nabór wniosków o udzielenie grantu mającego na celu wsparcie domów pomocy społecznej w związku z wystąpieniem COVID-19. O wsparcie będą mogły się ubiegać DPS-y figurujące w rejestrze wojewody. Więcej informacji na ten temat można uzyskać pod nr tel. 0-41 342 13 88.

Wsparcia dla domów opieki udzielają również fundacje m.in. WOŚP, Fundacja TVN czy Fundacja POLSAT, do których należy złożyć stosowne wnioski o pomoc.

Domy opieki mogą zwracać się także z wnioskiem o pomoc do 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Po zaakceptowaniu wniosku przez wojewodę świętokrzyskiego udzielana jest różna forma pomocy.

Domy opieki o fakcie wystąpienia zakażenia koronawirusem wśród podopiecznych lub personelu muszą powiadomić Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, tel.: 0-41 342 14 15.