Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: bł. Joanna Maria de Maille, wdowa
Dziś jest: Czwartek, 28 marca 2024

REGION

Ich nie ma już wśród nas...

poniedziałek, 02 listopada 2020 12:40 / Autor: Weronika Chochoł
fot. pixabay.com (goszka)
Weronika Chochoł

Lekarze, artyści, sportowcy, dziennikarze, społecznicy... w ciągu roku odeszlo wielu znanych i nieznanych mieszkańców diecezji radomskiej. Dziś, w Dzień Zaduszny wspominamy niektórych z nich. 

Piotr Nurczyński

Na początku listopada ubiegłego roku w wieku 72 lat zmarł Piotr Nurczyński - wieloletni nauczyciel i trener radomskich sportowców. Przed ponad 42 lata pracował na radomskiej uczelni jako nauczyciel akademicki, trener i wychowawca. Pasjonował się piłką ręczną, pływaniem i narciarstwem zjazdowym. Reprezentował wraz ze studentami Wyższą Szkołę Inżynierską w rozgrywkach Mistrzostw Polski, a potem już Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w akademickich Mistrzostwach Polski Uniwersytetów. Wielokrotnie odznaczany był medalami resortowymi jak i nagrodami rektorskimi. Współorganizował uczelniane obozy letnie w Łebie i zimowe w Bukowinie Tatrzańskiej.

Aneta i Mirosław Moskwowie

19 grudnia ubiegłego roku w wyniku tragicznego wypadku na DK78 w Zawierciu zginęli małżonkowie Aneta i Mirosław Moskwowie - mieszkańcy Starego Gozdu (gmina Stara Błotnica). Małżonkowie mieli po 44 lata, osierocili trójkę dzieci: 4-letnią Tosię, 12-letniego Bartosza i 17-letnią Wiktorię. Wspólnie z bliskimi prowadzili rodzinny zakład szewski, dając zatrudnienie wielu mieszkańcom.

Krzysztof Cywka

Po kilkumiesięcznym zmaganiu z nowotworem 30 grudnia ubiegłego roku zmarł Krzysztof Cywka, biegacz, nauczyciel, społecznik ze Zwolenia. Miał 43 lata. Krzysztof Cywka był pasjonatem i animatorem biegania. Założył Stowarzyszenie Zwoleń Biega. Na co dzień można go było spotkać w szkole, gdzie uczył fizyki i matematyki. Mimo ciężkich doświadczeń nie opuszczał go optymizm. W grudniu ukazała się jego książka "Moje K2. Koncentracja i konsekwencja".

Beata Socha

Na początku stycznia zmarła nagle konecka katechetka Beata Socha. Prowadziła szereg zajęć w Szkole Podstawowej nr 2 w Końskich. Miała 54 lata.

Dr n. med. Andrzej Burski

W wieku 80 lat zmarł dr n. med. Andrzej Burski. Zawodowo związany był z Radomskim Szpitalem Specjalistycznym im. dr. Tytusa Chałubińskiego. Pełnił tam funkcję ordynatora oddziału wewnętrznego, a także zastępcy dyrektora do spraw lecznictwa. Prowadził również własną praktykę lekarską. Działał w organizacjach zawodowych, w tym w Towarzystwie Internistów Polskich i Polskim Towarzystwie Lekarskim. Przez lata kierował radomskim oddziałem PTL, pozostał później członkiem zarządu oddziału tej organizacji. W latach 1989–1991 sprawował mandat posła na Sejm z okręgu radomskiego. Na koniec kadencji należał do Parlamentarnego Klubu Lewicy Demokratycznej, zasiadał w Komisji Zdrowia. Od lat 90. do 2006 roku związany był z samorządem terytorialnym, sprawował mandat radnego Rady Miejskiej w Radomiu.

Tadeusz Ozimek

W wieku 63 lat zmarł Tadeusz Ozimek, długoletni dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 13 w Radomiu. Tadeusz Ozimek był nauczycielem kształcenia zintegrowanego, bibliotekarzem. Działał w "Solidarności".

Małgorzata Dzik

4 lutego zmarła Małgorzata Dzik - Pielęgniarka Oddziałowa Oddziału Kardiologicznego Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Małgorzata Dzik pełniła również obowiązki Naczelnej Pielęgniarki Szpitala. Małgorzata Dzik z Radomskim Szpitalem Specjalistycznym związana była od 1988 roku. Wraz z ówczesnym ordynatorem - doktorem Piotrem Achremczykiem - tworzyła i organizowała kolejno: Oddział Kardiologiczny z Pododdziałem Intensywnej Opieki Kardiologicznej, Pracownię Wszczepiania Stymulatorów i Pracownię Hemodynamiki.

Tadeusz Lipiec

9 lutego zmarł Tadeusz Lipiec - muzykant i harmonista kapeli Lipców z Wygnanowa koło Przytyka. Tadeusz Lipiec urodził się w 1944 roku. Był współtwórcą - wraz z bratem ciotecznym Marianem Lipcem - Kapeli "Lipce". Debiutował w 1959 roku, ale Kapela "Lipce" zaczęła funkcjonować dopiero w 2005 roku. Latem 2017 roku kapela nagrała płytę w studiu Radia Plus Radom, którą wydało Muzeum Wsi Radomskiej.

Marianna Kowalska

14 lutego w wieku 85 lat zmarła Marianna Kowalska, kajocka śpiewaczka z Przystałowic Małych w gminie Rusinów. Marianna Kowalska dysponowała wyjątkowym głosem. W repertuarze miała bardzo wiele pieśni. Występowała razem z Janem i Piotrem Gacami. Śpiewaczka zdobyła wiele nagród na lokalnych przeglądach oraz na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

Maciej Jaśkiewicz

W wieku 71 lat zmarł Maciej Jaśkiewicz - jeden z najlepszych napastników w historii Radomiaka. Maciej Jaśkiewicz reprezentował barwy Radomiaka w latach 1966-1980. Dwa razy jako zawodnik cieszył się z awansu drużyny do II ligi (1973/1974, 1976/1977). Znany był z doskonałej techniki i szybkości. Po zakończeniu kariery piłkarskiej zaczął szkolić młodzież w Radomiaku. Jego wychowankowie zdobyli brązowy medal mistrzostw Polski.

Dr Grzegorz Stolarek

4 marca zmarł dr Grzegorz Stolarek, kierownik Oddziału Zakaźnego Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. W latach 1994 -1998 pracował w radomskiej Stacji Krwiodawstwa, w której pełnił obowiązki Kierownika Działu Ekspozycji Krwi. Od 1998 roku pracował na Oddziale Obserwacyjno-Zakaźnym Radomskiego Szpitala Specjalistycznego na stanowisku asystenta. Po uzyskaniu tytułu specjalisty w dziedzinie chorób zakaźnych w 2003 powierzono mu stanowisko starszego asystenta, a w 2008 roku został ordynatorem oddziału. Miał 54 lata

Prof. Wojciech Rokita

Prof. Wojciech Rokita od 2012 roku kierował Kliniką Ginekologii i Położnictwa w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Był też świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa.

Kazimierz Kuropeska

18 marca w wieku 71 lat zmarł Kazimierz Kuropeska - współtwórca i jeden z pierwszych trenerów kajakarstwa slalomowego w Drzewicy. Pracował w Drzewicy w latach 1978 – 1989. Kładł podwaliny pod rozwój kajakarstwa górskiego na nizinnej rzece Drzewiczce. Wspólnie z trenerem Robertem Korzeniewskim stworzył potęgę sekcji kajakowej Klubu Sportowego „Gerlach”. Owocna współpraca tych szkoleniowców doprowadziła reprezentantów Drzewicy do wielkich osiągnięć na arenie krajowej, europejskiej i światowej. Za zasługi na rzecz rozwoju kajakarstwa w Drzewicy Kazimierz Kuropeska został uhonorowany Nagrodą Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Zygmunt Chałupka

21 marca w wieku 69 lat zmarł Zygmunt Chałupka - konserwator zabytków przez wiele lat związany z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Wykonał ponad 450 konserwacji dzieł sztuki, przede wszystkim rzeźby i malarstwa gotyckiego oraz ogromnej ilości obiektów archeologicznych i historycznych. Miał ogromne zasługi w dziedzinie konserwacji obiektów sakralnych. Do najbardziej znanych należy konserwacja obrazu „Matka Boska Staroskrzyńska” oraz rzeźb: „Madonna z Chlewisk” i „Madonna ze Skrzynna”.

Józef Wlazło

23 marca w wieku 65 lat zmarł Józef Wlazło - były burmistrz Drzewicy i wicestarosta opoczyński. Józef Wlazło był burmistrzem Drzewicy w latach 1994-1995. Funkcję wicestarosty pełnił w latach 1999-2002.

Czesław Pańczak

11 kwietnia po krótkiej, ale ciężkiej chorobie, zmarł Czesław Pańczak - harmonista z Sadów, który wraz z bratem Józefem tworzył Kapelę Panczaków. Bracia Pańczakowie przez wiele lat grali ze skrzypkiem Janem Gacą. Po jego śmierci kontynuowali muzykowanie ze skrzypkami Piotrem Gacą i Janem Kmitą oraz śpiewaczką Marią Siwiec. Na swoim koncie mają wiele nagród, m.in. "Basztę" i I nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym (kolejno w 2011 i 2015 roku), pierwsze miejsce na Dniach Kolbergowskich (w 2011 r. i 2015 r.) oraz na Spotkaniach z Folklorem im. Stanisława Stępniaka w Wieniawie (w 2008 r., 2011 r. i 2013 r). Z powodzeniem prezentowali się na przeglądach Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Błotnicy, w Pawłowie, w Bielowicach, oraz na "Powiślakach" w Maciejowicach, skąd również przywozili nagrody.

Robert Skóra

16 kwietnia w wieku 46 lat zmarł Robert Skóra fizjoterapeuta z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. To prawdopodobnie pierwsza ofiara COVID-19 wśród pracowników medycznych w Polsce.

Julia Romelczyk

30 kwietnia zmarła nagle 15-letnia Julia Romelczyk - judoczka z Kowali. Była wielką nadzieją klubu ULKS Judo Kowala. Zawodniczka odnosiła sukcesy w regionalnych i ogólnopolskich oraz zagranicznych zawodach w judo.

Kpt. Józef Łyżwa ps. „Łowicz”

4 czerwca w wieku 99 lat zmarł kpt. Józef Łyżwa ps. „Łowicz”. Urodził się w 1921 roku w Skaryszewie. W 1940 roku został zaprzysiężony w strukturach formujących się oddziałów partyzanckich Związku Walki Zbrojnej. Był łącznikiem pomiędzy Inspektoratem Radom, a podobwodem Skaryszew. Jako kpr. podchorąży był dowódcą patrolu i wielokrotnie osłaniał i odbierał alianckie zrzuty. Od czerwca 1943 r. był dowódcą ochrony sztabu ppłk. Z. Żywockiego. Od lutego 1945 r. w Zrzeszeniu WiN, dowódca plutonu w oddziale mjr Stefana Bembińskiego „Harnasia”. Brał udział w rozbiciu więzienia w Kielcach i w Radomiu. W kwietniu 1946 r. aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie Ryszard Kaczorowski dnia 23.05.1990 r. kapral podchorąży Łyżwa Józef ps. „Łowicz” został awansowany do stopnia podporucznika z dniem 01.01.1964 r.

W 2019 roku był jednym z odsłaniających pomnik Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Radomsko-Kieleckiego ''Jodła'', który znajduje się przy Urzędzie Miejskim w Radomiu.

Jerzy Kutkowski

W wieku 70 lat 18 czerwca zmarł Jerzy Kutkowski - radomski działacz społeczny, współzałożyciel Klubu Inteligencji Katolickiej, współorganizator Liceum Sztuk Plastycznych, plastyk, malarz i fotografik. W roku 1990 Jerzy Kutkowski był współorganizatorem nowopowstającego Liceum Sztuk Plastycznych i Policealnego Studium Reklamy w Radomiu. Od początku aż do przejścia na emeryturę w 2016 był nauczycielem fotografii i rysunku w tych szkołach, wychowawcą i promotorem prac dyplomowych z wystawiennictwa i reklamy wizualnej. Potem był inicjatorem usamodzielnienia się szkół plastycznych, a następnie pełnomocnikiem Zarządu Miasta d.s. zorganizowania Zespołu Szkół Plastycznych i wicedyrektorem tych szkół. Uzyskał stopień nauczyciela dyplomowanego. Był też ekspertem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Działalność twórczą prowadził w zakresie rysunku, fotografii, malarstwa i grafiki wydawniczej. Był autorem scenografii do 'Uliczki Tradycji”, którą organizuje Resursa Obywatelska. Interesował się też turystyką, historią sztuki i historią fotografii, ochroną zabytków oraz historią regionu radomskiego i miasta Radomia. Należał do Związku Polskich Artystów Plastyków (był prezesem zarządu Okręgu Radomskiego), do Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego, Radomskiego Stowarzyszenia Pokoleń, Stowarzyszenia “Młyńska” Verum Bonum Pulchrum, Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Radomia, od 2004 r. był także członkiem Ordo Equestris Sancti Sepulcri Hierosolymitani. Był organizatorem kilku letnich plenerów plastyczno – fotograficznych dla uzdolnionych dzieci i młodzieży z rodzin ubogich i bezrobotnych.

Adam Hildebrandt

5 lipca w wieku 37 lat zmarł nagle Adam Hildebrandt - realizator, operator, dziennikarz Radomskiej Grupy Mediowej, autor felietów "NieObiektywnym Okiem" do Bezpłatnego Tygodnika "7 Dni". 

Krystyna Dobrzańska-Sobierajska

18 lipca w wieku 88 lat zmarła Krystyna Dobrzańska-Sobierajska, córka mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala". "Jesteśmy bardzo zasmuceni Jej odejściem. Była osobą, która potrafiła zjednywać sobie ludzi i okazywać swą wdzięczność wszystkim, którzy kultywują pamięć o Jej Ojcu. Dla środowiska “Hubalowej Rodziny” była zawsze wielkim oparciem i dawała nam siły do działań na rzecz utrwalania pamięci o Hubalu. Będziemy zawsze o niej pamiętać." - wspominali Krystynę Dobrzańską-Sobierajską twórcy portalu majorhubal.pl.

Stanisław Bartos

20 sierpnia wieku 86 lat zmarł Stanisław Bartos - wieloletni przewodniczący Koła Wychowanków Szkół Lipińskich, prezes Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, poeta, miłośnik ziemi odrzywolskiej. wieloletni przewodniczący Koła Wychowanków Szkół Lipińskich, prezes Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, poeta, miłośnik ziemi odrzywolskiej.

Marek Sawicki

21 sierpnia w wieku 61 lat zmarł Marek Sawicki - długoletni nauczyciel Zespołu Szkół Budowlanych, członek Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Radomia. Marek Sawicki był również autorem części fotografii umieszczonych w galerii w hallu Urzędu Miejskiego. Działał także w Harcerskim Zespole Artystycznym "Kamerton", gdzie zajmował się obsługą techniczną, fotograficzną oraz nagłośnieniem.

Kazimierz Ciszek

W wieku 67 zmarł Kazimierz Ciszek, jeden z założycieli Bractwa Kurkowego św. Sebastiana w Radomiu. Kazimierz Ciszek był inicjatorem dorocznej pielgrzymki Bractw Kurkowych Okręgu Centralnego RP w kontuszach do Matki Bożej na Jasną Górę, która odbywa się regularnie w trzecią niedzielę września od 2014 roku. Na nadzwyczajnym zjeździe z okazji 20-lecia powstania Okręgu Centralnego Bractw Kurkowych został odznaczony przez prezesa Jana Klauze brązowym krzyżem zasługi Okręgu Centralnego.

Prof. Tomasz Prot

Prof. Tomasz Prot z Wyższą Szkołą Inżynierską w Radomiu związany był od 1978 roku. To również dzięki jego staraniom szkoła w 1995 roku uzyskała status Politechniki Radomskiej. Pracował na stanowisku docenta, później profesora Uczelni Od początku kierował Zakładem Chemii Polimerów, także Katedrą Garbarstwa, Tworzyw Sztucznych i Gumy, a następnie Katedrą Tworzyw Sztucznych. Pełnił na Uczelni ważne funkcje kierownicze, w latach 1983-1987 był dziekanem Wydziału Materiałoznawstwa i Technologii Obuwia, a w latach 1987-1992 Prorektorem ds. Nauki i Współpracy z Gospodarką Narodową.

Danuta Szmidt-Calińska

1 października w wieku 84 lat odeszła Danuta Szmidt-Calińska. Była legendą polskiego tenisa stołowego i ziemnego. Danuta Szmidt-Calińska urodziła się 27 czerwca 1936 roku. Uprawiała tenis stołowy i ziemny. Wielokrotna mistrzyni Polski. Była zawodniczką Unii Radom, Spójni i Warszawianki. Zaczynała swoją karierę sportową w Broni Radom. Zdobywczyni brązowego medalu (w parze z Czesławą Noworytą) w grze podwójnej podczas mistrzostw Europy w Moskwie (1970). Ćwierćfinalistka mistrzostw świata w Lublanie (1965) w grze podwójnej. Zdobywczyni piątego miejsca drużynowo podczas mistrzostw świata w Pradze (1963).

Michał Juszczak

16 października w wieku 36 lat zmarł niespodziewania Michał Juszczak - DJ Whizz - prezenter radiowy, wodzirej, właściciel firm eventowych, manager. W czasie pandemii wspierał potrzebujących w ramach działającej w Radomiu grupy "Widzialna ręka".

Dr Jacek Vieth

W wieku 80 lat zmarł dr Jacek Vieth, znany radomski lekarz, pediatra, sportowiec, myśliwy, radny Miasta Radomia, parlamentarzysta, poseł na Sejm II kadencji. Od 1969 zawodowo związany z Radomiem. Pracował na oddziale zakaźnym, od 1982 prowadził prywatną praktykę lekarską. W latach 80. pełnił funkcję ordynatora w Kozienicach, a na początku lat 90. lekarza wojewódzkiego. W okresie 1990–2002 był także radnym radomskiej rady miejskiej, reprezentując lokalne ugrupowania. Później wycofał się z bieżącej polityki. Działa w lokalnym kole łowieckim. Był inicjatorem upamiętnienia osoby Macieja Glogiera, przedwojennego wiceprezydenta Radomia i senatora Rzeczpospolitej Polski, który od 2011 roku ma pamiątkową tablicę w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu. Jego ojciec dr Konrad Hubert Vieth również był lekarzem związanym przez długie lata z Radomiem, żołnierz AK, działacz społeczny. Od 1952 r. w Radomiu zorganizował i prowadził do emerytury w 1980 r stację krwiodawstwa, organizował również szpital miejski.

Tadeusz Balcerowski

W wieku 87 zmarł Tadeusz Balcerowski. Urodził się 5 stycznia 1933 w Pawliczce (powiat lipski). Był prezesem Rolniczej Spółdzielni Mleczarskiej „Rolmlecz” w Radomiu, radnym sejmiku województwa mazowieckiego oraz posłem na Sejm, gdzie zasiadał w Komisji Infrastruktury. W 1998 otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Tadeusz Jedynak

29 października w wieku 97 lat zmarł skrzypek regionu radomskiego Tadeusz Jedynak. Dowodem jego umiejętności, jak również znacznej wartości jego gry są zdobywane w kolejnych latach nagrody, w tym najważniejsze: Złota Baszta na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym (1983), Nagroda im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej (1994), srebrny medal „Zasłużony kulturze Gloria Artis” (2014) oraz nagroda „Muzyka Źródeł”, przyznawana przez Program 2 Polskiego Radia (2015). Z kolei zainteresowanie, jakie muzyka grana przez Tadeusza Jedynaka, wzbudziła w środowisku inspirującym się muzyką ludową, zaowocowało wyjątkowo bogatą dokumentacją dorobku muzykanta.

W ciągu roku śmiertelne żniwo zebrała pandemia koronawirusa. Wśród zmarłych z powodu COVID-19 znaleźli się m.in pracownicy szpitali w Radomiu, Kozienicach czy Starachowicach, ratownicy radomskiego Pogotowia, podopieczni domów pomocy społecznej oraz wiele osób, u których potwierdzono zakażenie. W sumie w naszym regionie od początku pandemii zmarło prawie 300 osób.

Diecezja radomska pożegnała również wielu kapłanów. Wspomnienie o nich znaleźć można tutaj.

Wieczny odpoczynek racz Im dać, Panie!