Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święte Anastazja i Bazylissa, męczennice
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Żelazowice, Libiszów
Dziś jest: Czwartek, 15 kwietnia 2021

Przysucha

Radomski Medyk pomoże szpitalowi w Przysusze

czwartek, 05 listopada 2020 13:57 / Autor: Monika Nowakowska
foto: RMizera/Radio PlusRadom
Monika Nowakowska

Szpitale powiatowe w Radomiu i regionie radomskim w trudnej sytuacji - trwa rynkowa walka o lekarzy - specjalistów. Coraz więcej lecznic narzeka też na brak pielęgniarek, opiekunów medycznych i salowych, które wsparłyby personel medyczny przy chorych na SARS-CoV-2.

W Radomskm Szpitalu Specjalistycznym bez większych zmian. Na 230 łóżek przeznaczonych dla pacjentów zakażonych COVID-19, w tym 15 respiratorowych - pełna obsada. - Jedni pacjenci opuszczają oddzał, drudzy natychmiast zajmują wolne miejsca - mówi rzecznik lecznicy Elżbieta Cieślak. - Nie jest łatwo, ale panujemy nad sytuacją - dodaje. Podobnie z lekarzami i pozostałym personelem medycznym.

Chorych przybywa - tylko dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad 27 tysiącach zakażonych. Niektóre lecznice, decyzją wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła zostały lub są w trakcie przekształceń na placówki jednoimienne. Od dziś np. Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej – Szpital w Iłży został przekształcany w placówkę, w której będą izolowani oraz leczeni chorzy na COVID-19. Dyrekcja przygotowała tam 97 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Chorzy będą najpierw rozlokowywani na Oddziale Chorób Wewnętrznych, a ciężej chorzy trafią na Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii. W razie napływu zakażonych, będą oni kierowani na kolejne oddziały. Oprócz tego szpital zapewni również miejsca izolacji dla osób, które mają objawy choroby COVID-19, ale nie zostały jeszcze przetestowane lub czekają na wyniki. Obecnie w szpitalu przebywa 5 pacjentów z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa. Według dyrekcji szpitala, mimo braków kadrowych, związanych między innymi z kwarantannami czy zwolnieniami lekarskimi, w pracy jest wystarczająca liczba personelu, aby można było zabezpieczyć działalność oddziałów.

Warto dodać, że szpital ma 6 łóżek intensywnej terapii z kardiomonitorem oraz możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej.

Od dzis także do szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą przyjmowani są wyłącznie pacjenci chorzy na COVID-19. Z myślą o pacjentach z koronawirusem przygotowanych jest 71 łóżek. W lecznicy nie ma już pacjentów z innymi schorzeniami. Najbliższym szpitalem, w którym udzielana jest pomoc chorym z innymi dolegliwościami niż COVID-19, jest lecznica w odległym o 40 km Grójcu.

O dodatkowe miejsca dla chorych ma też w ciągu najbliższych dni powiększyć się Oddział Zakaźny w Kozienicach. Szpital apeluje jednak o pomoc finansową i materialną. W związku z gwałtownym wzrostem zachorowań na COVID-19, miejsca szpitalne do leczenia chorych na koronawirusa szybko się kurczą, a w niektórych juz się skończyły. Pacjenci z Kozienic przewożeni są do innych placówek w regionie, często oddalonych o kilkadziesiat kilometrów. Dlatego dyrekcja kozienickiej lecznicy podjęła decyzję o znacznym powiększeniu Oddziału Zakaźnego oraz utworzeniu Izolatorium dla lżej chorych. - Mamy już praktycznie skompletowaną kadrę lekarską i pielęgniarską, a oddział chcielibyśmy otworzyć w ciągu najbliższych dni – zapewnia dyrektor lecznicy, Roman Wysocki. Poszukiwani są lekarze, opiekunowie, ratownicy, pielęgniarki jak i personel niemedyczny. Forma umowy oraz wymiar czasu pracy są dowolne. Szpital oferuje atrakcyjne warunki wynagrodzenia.

Na największe braki kadrowe narzeka obecnie szpital w Przysusze. Zajętych jest komplet - 45 łóżek i 2 respiratorowych. - Mamy pacjenta, który leży pod kolejnym respiratorem - to dodatkowy sprzęt na wyposażeniu szpitala - mówi dyr. lecznicy Julian Wróbel. - Łóżka nie stygną - dodaje:

Dlatego lecznica prosi o wsparcie. Potrzebni nie tylko pielęgniarki, ale także opiekunowie medyczni - w sumie około 10 osób do pracy od zaraz:

Na apel Szpitala Powiatowego w Przysusze odpowiedziała dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Radomiu, Agnieszka Stolarczyk.

- Organizujemy kursy dla opiekunów medycznych oraz opiekunów osób starszych, chorych i niepełnosprawnych. Kursanci uczą się różnych form kompleksowej opieki i rehabilitacji osób niepełnosprawnych w zakresie czynności higienicznych i pielęgnacyjnych oraz pomagania w prowadzeniu gospodarstwa domowego, wspierania osoby niepełnosprawnej w dążeniu do samodzielności życiowej czy motywowania do aktywności społecznej i zawodowej - mówi:

Kurs bedzie się składał z 60 godzin prowadzonych online. Po jego ukończeniu, każdy z uczestnków otrzyma odpowiedni certyfiakt i będzie mógł nabyć praktykę w szpitalu w Przususze - mówi dyrektór Julian Wróbel:

Szkoła prowadzi także nauczanie w zawodzie opiekun medyczny. W tym roku, w zajęciach uczestniczy rekordowa liczba zainteresowanych - ponad 200 osób.