Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Juliusz I, papież
Dziś jest: Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

REGION

Szpital na Józefowie zostanie doposażony

piątek, 13 listopada 2020 13:06 / Autor: Monika Nowakowska
foto: Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Samorząd województwa mazowieckiego wspiera służbę zdrowia - kolejny sprzęt trafi niebawem do Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego. Dzięki projektowi unijnemu, do mazowieckich lecznic trafi w sumie 3684 sztuki sprzętu i wyposażenia.

Pandemia przybiera na sile, a szpitale pracują na najwyższych obrotach - mówi marszałek Adam Struzik. – Znaleźliśmy się w punkcie, w którym każda sztuka sprzętu ratującego życie ludzkie, środki ochrony osobistej, wolne łóżka, a przede wszystkim personel medyczny są na wagę złota. Cały czas monitorujemy sytuację. Jesteśmy w stałym kontakcie ze szpitalami i wojewodą mazowieckim. Reagujemy na potrzeby. Niestety, coraz częściej realizacja zamówień wydłuża się, a wirus, ani na chwile się nie zatrzymuje – podkreśla marszałek:

Od początku pandemii samorząd województwa dzięki środkom unijnym doposaża mazowieckie szpitale w niezbędny sprzęt, urządzenia i środki ochrony. W sumie do 70 placówek, w tym stacji pogotowia ratunkowego, przekazanych zostało już ponad 17,3 mln sztuk środków ochrony osobistej i ok. 40 tys. sztuk sprzętu i wyposażenia. Wartość całego projektu to aż 255 mln zł, z czego zaangażowanych zostało już 240 mln zł.

Sytuacja jest bardzo poważna – zauważa Elżbieta Lanc z zarządu województwa mazowieckiego. – Jesteśmy w momencie, w którym codziennie w naszych szpitalach przybywa już nie kilkadziesiąt, a kilkaset pacjentów zakażonych koronawirusem. Wspieramy nie tylko nasze szpitale, ale też miejskie i powiatowe. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby potrzebny sprzęt, jak najszybciej dotarł do mazowieckich placówek – dodaje:

Trwa walka z czasem - zauważa przewodniczący Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej Krzysztof Strzałkowski. – Sytuacja zmienia się dynamicznie. Coraz częściej dochodzą do nas sygnały o problemach z tlenem czy odczynnikami. Reagujemy na bieżąco. Uruchamiamy kolejne środki. Niestety czas jest trudny, dostępność sprzętu coraz mniejsza, za to więcej chorych potrzebuje pomocy medycznej – dodaje:

W najbliższym czasie szpitale będą podpisywały kolejne umowy.

Mazowsze, jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel.