Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Berard i Towarzysze
Dziś jest: Sobota, 16 stycznia 2021

REGION

Świętokrzyskie odcinki S74 w przygotowaniu

czwartek, 19 listopada 2020 13:35 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Dobiegają końca prace nad koncepcjami programowymi dla sześciu odcinków S74 o łącznej długości około 100 kilometrów między granicą województwa łódzkiego i świętokrzyskiego a Opatowem.

W pierwszej kolejności planowane jest ogłoszenie przetargu na realizację w systemie „Projektuj i buduj” około 15-kilometrowej obwodnicy Opatowa w ciągu drogi krajowej nr 9 i drogi ekspresowej S74. W 2019 r. wydana została decyzja środowiskowa dla tej inwestycji. - Kolejną decyzję uzyskaliśmy pod koniec maja br. dla łącznika północnego do obwodnicy Opatowa. To przygotowywana od 2018 r. inwestycja, która ma dodatkowo odciążyć miasto, skrócić czas podróży tranzytem drogami nr 9 i 74 oraz poprawić płynność ruchu - informuje Małgorzata Pawelec - Buras, rzecznik świętokrzyskiego oddziału GDDKiA.

Również w tym roku złożony został wniosek o decyzję środowiskową dla przejścia przez Kielce. Ogłoszenie przetargów na zaprojektowanie i wybudowanie tego odcinka drogi ekspresowej S74 oraz sąsiadującego z nim odcinka Przełom/Mniów - węzeł Kielce Zachód planowane jest w przyszłym roku. Inwestycje będą realizowane w ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych.

Dodajmy, że w tym roku rozpoczęła się realizacja obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego w ciągu drogi krajowej nr 9 Radom - Opatów - Rzeszów w systemie „Projektuj i buduj”. Zgodnie z podpisaną w lipcu umową wykonawca ma 36 miesięcy na zaprojektowanie i wybudowanie drogi głównej o ruchu przyspieszonym o długości około 2,7 km. Przebiega ona będzie nowym śladem od węzła na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 755 do ulicy Opatowskiej w ciągu istniejącej drogi krajowej nr 9 stanowiącej wylot z Ostrowca w kierunku Opatowa i Rzeszowa. W ramach inwestycji planowana jest m.in. korekta części węzła, budowa wiaduktu nad drogą powiatową, budowa dwóch mostów oraz ronda w miejscu włączenia nowego przebiegu drogi krajowej nr 9 w istniejącą trasę. Zgodnie z harmonogramem aktualnie trwają prace nad dokumentacją projektową.