Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Wtorek, 24 listopada 2020

Kozienice

Są przykładem dla innych. Dziś zostali wyróżnieni

piątek, 20 listopada 2020 20:15 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Dzisiaj w Kozienicach ponad dwadzieścia osób zostało wyróżnionych różnego rodzaju odznaczeniami za honorowe krwiodawstwo. Jak przyznają, jest to miły gest, ale najlepszą nagrodą jest dla nich satysfakcja z podarowania drugiemu człowiekowi tego co najcenniejsze.

W tym roku mija 45 lat od utworzenia Klubu Honorowego Dawcy Krwi przy Elektrowni Kozienice, obecnie Enei Wytwarzanie. Ponadto co roku w dniach 22-26 listopada obchodzone są Dni Honorowego Krwiodawstwa. Z tej podwójnej okazji, w siedzibie PCK w Kozienicach przyznano dziś odznaczenia dla najbardziej zasłużonych dla honorowego krwiodawstwa.

Dla każdego krwiodawcy bezinteresowna pomoc jest czymś naturalnym, płynącym z głębi serca tak jak dla Agnieszki Stępień, która za oddanie dwudziestu litrów krwi została odznaczona medalem Zasłużona dla Zdrowia Narodu:

Jednak nieraz motywacją do szlachetnego czynu może być coś innego, np. chęć pokonania własnych słabości. Taka sytuacja miała miejsce w przypadku Rafała Koczyka, który do dzisiaj oddał już osiemnaście litrów drogocennego płynu:

Honorowi krwiodawcy nie tylko na bieżąco uzupełniają braki w bankach krwi, ale to głównie dzięki nim szerzy się ta honorowa idea. Mówi Artur Kędzierski wyróżniony medalem Zasłużony dla Narodu za oddanie 30 litrów krwi:

To ważne, ponieważ zapotrzebowanie na krew nie maleje, a jak mówi Katarzyna Stanios z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu, w obliczu pandemii jest wręcz przeciwnie:

Na szczęście, jak przyznaje Andrzej Byzdra - wiceprezes PCK w Kozienicach, w mieście jest coraz lepiej pod względem krwiodawstwa:

Zbiórki w Kozienicach odbywają się w każdy czwartek w lokalu Zarządzania Mieniem Komunalnym (Radomska 36).