Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Wtorek, 24 listopada 2020

Samorząd

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej: Radomskie w programie operacyjnym Polska Wschodnia

sobota, 21 listopada 2020 12:46 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej potwierdziło, że część Mazowsza - bez Warszawy i 9 powiatów położonych wokół stolicy - znalazło się w programie operacyjnym Polska Wschodnia. Oznacza to więcej środków m.in. dla regionu radomskiego.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w przesłanym do naszej redakcji oświadczeniu napisało, że wydzielenie Warszawy i 9 powiatów (legionowski, miński, nowodworski, otwocki, wołomiński, grodziski, piaseczyński, pruszkowski i warszawski zachodni) z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego ma charakter czysto techniczny. Nie zmienia nic z punktu widzenia puli środków dla tych samorządów. - Niezależnie czy pieniądze dla Warszawy i 9 powiatów byłyby inwestowane z programów krajowych, czy z programu regionalnego pula jest taka sama – około 140 milionów euro. I jest to pula gwarantowana. Nikt jej nie odbierze - czytamy w oświadczeniu resortu funduszy i polityki regionalnej.

Ministerstwo dodaje, że taka wysokość puli wynika z regulacji unijnych, bo region warszawski stołeczny jest według unijnej metodologii regionem lepiej rozwiniętym.

Na to, że wdrażanie funduszy dla Warszawy i okolicznych powiatów z poziomu programów krajowych jest najbardziej logicznym rozwiązaniem, wskazują też twarde dane dotyczące funduszy unijnych na lata 2014-2020. 90% dofinansowania dla projektów realizowanych w Warszawie pochodzi w obecnej perspektywie z programów krajowych, a 10% z regionalnego programu dla województwa mazowieckiego. W przypadku 9 otaczających Warszawę powiatów to odpowiednio 79% i 21%.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje, że dodatkowo Warszawa i otaczające ją powiaty będą mogły korzystać ze środków Funduszu Spójności bez ograniczeń. Z tych pieniędzy finansowane są duże inwestycje, np. Metro Warszawskie, rozwój sieci tramwajowej i kolei miejskiej. To miliardy euro dla mieszkańców Warszawy i okolicznych powiatów.

Wsparcie mniejszych inwestycji również będzie możliwe. Z finansowanych z UE programów krajowych będzie można wspierać np. żłobki i kanalizację, a drogi lokalne z Funduszu Dróg Samorządowych, który zasilany jest środkami z budżetu państwa.

- Jeśli chodzi o pozostałą część Mazowsza (poza Warszawą i okolicznymi powiatami) chcemy umożliwić im korzystanie w nowej perspektywie z programu dla Polski Wschodniej - czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Program Polska Wschodnia to instrument wsparcia rozwoju społeczno-gospodarczego 5 województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Jego środki - 2 mld euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - przeznaczone są na rozwój innowacyjnej przedsiębiorczości oraz na ważne, z punktu widzenia spójności i dostępności terytorialnej makroregionu, inwestycje w komunikację miejską, drogi i kolej.