Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Agnieszka, dziewica i męczennica
Dziś jest: Czwartek, 21 stycznia 2021

Mazowsze

Mazowsze sprawdza piece

wtorek, 24 listopada 2020 15:02 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

W 242 gminach w województwie mazowieckim trwa sprawdzanie pieców. Pozwoli to ustalić, ile z nich wymaga pilnej wymiany.

Jednym z głównych źródeł zanieczyszczenia powietrza w województwie mazowieckim są gospodarstwa domowe z przestarzałymi kotłami na paliwa stałe. Samorząd przeznaczył 23 mln zł na inwentaryzację źródeł ciepła.

- Samorząd województwa mazowieckiego wyszedł z inicjatywą, żeby wesprzeć inwestycje, które są skierowane na ochronę powietrza. Trwa wielkie liczenie "kopciuchów" na Mazowszu. Samorządy mają obowiązek zrobienia audytów pieców, które wpływają na zanieczyszczenie powietrza. Chcemy dbać wspólnie, żebyśmy oddychali czystym powietrzem. Przeznaczyliśmy na to 23 mln zł z budżetu województwa – mówi Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.

 

Obowiązek wykonania inwentaryzacji do końca 2021 r. mają wszystkie samorządy gminne z terenu województwa mazowieckiego.

Pomoc dostępna była w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza. Z dotacji na realizację zadań związanych z przeprowadzeniem inwentaryzacji źródeł ciepła skorzystały 242 gminy, a łączna kwota dofinansowania wyniosła 23,4 mln zł. Zbieranie informacji w tych gminach potrwa do końca roku. Następnie samorządy przekażą zebrane dane samorządowi województwa.