Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Tomasz z Akwinu, prezbiter i doktor Kościoła
Dziś jest: Czwartek, 28 stycznia 2021

Końskie

Modernizacja linii 25 to kluczowa inwestycja dla regionu

środa, 25 listopada 2020 17:00 / Autor: Marcin Prejs
fot. archiwum Radia Plus Radom
Marcin Prejs

O nagrodzie dla PCPR, nowej pracowni WTZ oraz planowanej elektryfikacji kolejowej linii 25 mówiliśmy w kolejnej audycji Powiat Konecki na Fali.

Złożony przez marszałka Województwa Świętokrzyskiego wniosek na modernizację i elektryfikację linii kolejowej nr 25 uzyskał pozytywną opinię i został zakwalifikowany do II etapu programu „Kolej plus”. To dobra informacja również dla mieszkańców Konecczyzny, mówi Jarosław Staciwa, członek zarządu Powiatu Koneckiego.

Planowana elektryfikacja i modernizacja linii 25 ze Skarżyska przez Końskie i Opoczno do Tomaszowa ma szansę przywrócić ruch kolejowy na tym odcinku. Program „Kolej plus” będzie realizowany do 2028 roku. Jego wartość to 6,5 mld zł. Wnioskodawcy inwestycji pokryją jedynie 15 procent kosztów planowanego zadania.

 

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Końskich dostało jedną z sześciu nagród zespołowych przyznanych w tym roku przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. – To dla nas ogromne wyróżnienie i docenienie naszej pracy – podkreśla Urszula Przygodzka, dyrektor placówki.

To druga nagroda zespołowa jaką uhonorowany został konecki PCPR. Pierwszą odebrał w 2016 roku głównie za prowadzone działania profilaktyczne.

 

Nowoczesna pracownia komputerowa powstała w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Końskich. Uruchomiona została w pomieszczeniu wynajmowanym od szpitala, wyjaśnia Jarosław Staciwa, członek zarządu Powiatu Koneckiego i prezes Wszechnicy Koneckiej, przy której działa WTZ w Końskich.

WTZ w Końskich opieką obejmuje 30 osób. Już wcześniej mogły one korzystać z pracowni plastycznej, gospodarstwa domowego, artystycznej i przyrodniczej. Po wznowieniu zajęć w placówce do ich dyspozycji będzie również nowoczesna pracownia komputerowa.

 

17 listopada minęła 85. rocznica urodzin Bogdana Pietruszki, twórcy słynnych Krzyży Gdańskich. O tym, że autor gdańskiego pomnika pochodził z Końskich, przypomina Marian Wikiera, naczelnik promocji koneckiego starostwa.

Bogdan Pietruszka został odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także Krzyżem Wolności i Solidarności.

 

Starostwo Powiatowe w Końskich rozstrzygnęło konkurs literacki „Patriotyzm XXI wieku”. Autorzy najlepszych prac odebrali nagrody z rąk starosty Grzegorza Pieca. Jak wyjaśnia Marian Wikiera, naczelnik promocji koneckiego starostwa, konkurs adresowany był do młodzieży uczącej się w szkołach prowadzonych przez Powiat Konecki.

Naczelnik Marian Wikiera zapewnia, że koneckie starostwo będzie chciało również w przyszłości organizować podobne konkursy.