Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Agnieszka, dziewica i męczennica
Dziś jest: Czwartek, 21 stycznia 2021

Kozienice

Bogu na chwałę, ludziom na pożytek. 90 lat OSP Stanisławice

piątek, 27 listopada 2020 16:22 / Autor: Kamil Zapora
Prezes OSP Stanisławice - Witold Adamski, fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Ochotnicza Straż Pożarna w Stanisławicach działa od 1929 roku. Na przestrzeni lat odcisnęła trwały ślad w historii wsi i całego powiatu kozienickiego. W tym roku miały odbyć się uroczystości związane z jubileuszem 90-lecia istnienia jednostki. Z powodu pandemii ograniczyły się one do promocji książki i otwarcia wystawy poświęconej strażakom.

„Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” - to hasło, które przyświeca strażakom ochotnikom ze Stanisławic. Ich nadrzędny celem to ochrona ludzkiego życia i zdrowia, ale inicjatywy, w które się angażują można by długo wymieniać. Mówi Witold Adamski, prezes jednostki:

Przed obecnym prezesem OSP funkcję tę pełnił jego brat, a jeszcze wcześniej ojciec. Dlatego jak przyznaje Witold Adamski, historię swojej jednostki ma w małym palcu. Dlatego z okazji jej 90-lecia postanowił przelać ją na papier:

W tym momencie w jednostce OSP w Stanisławicach służy prawie pięćdziesięciu strażaków ochotników, a od początku istnienia przewinęło się przez nią około 400. Co przyciąga młodych ludzi do służby? Mówi Robert Paduch, który obecnie ma 29 lat, a w OSP służy już kilkanaście:

Komendant powiatowy PSP w Kozienicach mł. bryg. Kamil Bieńkowski podkreśla rolę jednostek ochotniczych straży pożarnych w bezpieczeństwie nie tylko na terenie powiatu kozienickiego, ale i całego kraju:

Wymarzonym prezentem dla jednostki będzie nowy wóz ratowniczo-gaśniczy o wartości blisko miliona złotych, na który złożyły się m.in. Państwowa Straż Pożarna i Gmina Kozienice. Już niedługo trafi do strażnicy w Stanisławicach.

Tak piękny jubileusz to również czas życzeń. Mówi starosta kozienicki Andrzej Jung:

W niedzielę Witold Adamski organizuje w Stanisławicach dzień otwartej strażnicy połączony z promocją książki i otwarciem wystawy.