Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Agnieszka z Montepulciano, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Sobota, 20 kwietnia 2024

Mazowsze

Samorząd Mazowsza: Nie zapominamy o najsłabszych

wtorek, 08 grudnia 2020 13:08 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: transmisja Fb Elżbieta Lanc
Elżbieta Warchoł

Samorząd Mazowsza wspiera pomoc społeczną w czasie pandemii. 

Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej już na wiosnę przekazało 600 tys. złotych na zakupy sprzętu do oczyszczania powietrza czy dekontaminacji oraz środki ochrony osobistej. Przygotowano też 10 tys. posiłków dla potrzebujących. W drugiej fali pandemii pomocy nadal potrzebowały domy pomocy społecznej. Dzięki funduszom unijnym pomoc trafiła do 104 placówek. Pomoc otrzymały też podmioty ekonomii społecznej. Samorząd Mazowsza przekazał domom pomocy społecznej 25 milionów złotych – mówiła podczas zorganizowanej we wtorek, 8 grudnia telekonferencji wicemarszałek Mazowsza Elżbieta Lanc:

W trudnym czasie pandemii powstało także Forum Polityki Społecznej – dodaje wicemarszałek Mazowsza Elżbieta Lanc:

Wicemarszałek Elżbieta Lanc zapewniła o dalszej pomocy dla potrzebujących, podziękowała też wszystkim pracownikom socjalnym i osobom zaangażowanym w pomoc społeczną:

Radny Województwa Piotr Kandyba mówił o nakładach budżetu Samorządu Mazowsza na pomoc społeczną. Kwota w 2021 roku będzie taka sama jak w roku bieżącym:

Anna Brzezińska, radna Mazowsza i dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Legionowie móiwła o nowych wyzwaniach dla pracowników socjalnych i konieczności zmiany Ustawy o Pomocy Społecznej:

O sytuacji w Domu Pomocy Społecznej im. św. Kazimierza w Radomiu mówiła dyrektor Róża Nowak:

Do 1400 seniorów i osób niesamodzielnych z 11 powiatów na Mazowszu przez miesiąc dostarczane są zestawy posiłków: codziennie zupa i drugie danie oraz owoc. Będzie ich w sumie 42 tys. W konkursie wyłonione zostały cztery podmioty ekonomii społecznej i przedsiębiorstwo zatrudniające osoby wykluczone. Na stworzenie posiłków zarząd województwa przeznaczył prawie 800 tys. zł. To ukłon zarówno w stronę seniorów, podmiotów ekonomii społecznej, jak i pracowników socjalnych. Głos zabrała Dorota Wróbel – Górecka z Powiatowego Centrum Integracji w Legionowie, przedstawicielka sektora ekonomii społecznej, która przygotowuje posiłki:

Forum Pomocy Społecznej, które skupia przedstawicieli kadry zarządzającej jednostkami pomocy społecznej wskazuje przede wszystkim na braki jednolitych wytycznych, procedur dla jednostek pomocy społecznej przy walce z Covid-19. Od czasu epidemii do rodzin zastępczych kierowanych jest więcej dzieci. Nawarstwiły się też problemy osób bezdomnych (brak izolatorium). Ogólnie nowe zadania nakładane na pracowników socjalnych nie są odpowiednio finansowane. Brakuje infrastruktury informatycznej umożliwiającej pracę socjalną czy prowadzanie spotkań online. Część pracowników ma utrudniony dostęp do oferowanych im przez MCPS bezpłatnych szkoleń.