Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Agnieszka z Montepulciano, dziewica i zakonnica
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Tomaszów (MB Nieust. Pomocy)
Dziś jest: Wtorek, 20 kwietnia 2021

REGION

Prawie 132 miliony złotych rządowego wsparcia dla ziemi radomskiej

sobota, 12 grudnia 2020 13:10 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Miasta, powiaty i gminy z subregionu radomskiego ze wsparciem w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Tylko do Radomia na remont wiaduktu przy ul. Lubelskiej trafi 30 mln zł. To najwyższe w Polsce dofinansowanie dla jednej gminy. O wynikach naboru do drugiej tury programu poinformowali w sobotę, 12 grudnia parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości ziemi radomskiej. 

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to środki przeznaczone na dotacje dla gmin, powiatów i miast, w wysokości od 0,5 mln zł do aż ponad 93 mln. Źródłem finansowania projektu zapewniającego bezzwrotne wsparcie jest Fundusz COVID-19. Przekazane przez rząd środki można wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje, m.in. budowę żłobków, przedszkoli czy drogi – a także inne niezbędne lokalnie działania. 

Do regionu radomskiego w ramach pierwszej edycji wsparcia w ramach Funduszu trafiło 92 505 295 zł. W drugiej edycji na ziemię radomską trafi 131 842 645 zł. Tylko do Radomia z funduszu trafi 30 milionów zł., które przeznaczone zostaną na przebudowę wiaduktu na ul. Żeromskiego. To największe w Polsce dofinansowanie dla gminy przeznaczone na jedną inwestycję. - Wszyscy zabiegaliśmy o to u premiera i u ministra Adamczyka. Ten wiadukt jest konieczny do przebudowy, a jednocześnie ma on służyć jako peron przesiadkowy z peronu kolejowego. Mają być trzy pasy - jeden dla busów przewożących pasażerów na lotnisko, mają być schody ruchome i windy - wymienia poseł Marek Suski: 

Budowa wiaduktu ma potrwać dwa lata. 

- Pokazujemy państwu, że można być skutecznym. Środki, które trafiają do Radomia bez wątpienia w sposób wymierny będą wpływały na poprawę infrastruktury - również tej drogowej - zauważa wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz: 

Do powiatu radomskiego trafi natomiast 16,5 mln zł. Na remont szpitala w Pionkach przeznaczonych zostanie 14 milionów. Reszta trafi do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Chwałowicach k, Iłży na przebudowę oraz zakup niezbędnego sprzętu.

Ogromny zastrzyk finansowy trafi do gmin regionu radomskiego. Środki przeznaczane będą m.in na budowę kanalizacji (gmina Gózd, gmina Jedlnia Letnisko), przebudowę dróg gminnych (gmina Iłża, gmina Przyłęk), zagospodarowanie terenu nad jeziorem kozienickim — kozienickie Błonia czy remonty szkół i innych budynków użyteczności publicznej.

- Poprzez inwestowanie nie tylko w duże ośrodki, ale również małe gminy staramy się, aby określenie "zrównoważony rozwój" było realizowane w praktyce - podkreśla poseł Anna Kwiecień: 

 

W ramach pierwszej edycji dofinansowanie otrzymały wszystkie ośrodki w całym kraju, które otrzymane wsparcie mogły wydatkować na dowolny cel. W drugim etapie projektu konieczne było określenie celu dofinansowania. - Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to wsparcie, jakiego jeszcze nie było - przekonuje poseł Agnieszka Górska: 

- Wielu nurtuje pytanie "Skąd jest tyle pieniędzy danych do dyspozycji samorządów?". Stąd, że państwo polskie potrafiło powstrzymać falę złodziejstwa polskich pieniędzy - mówi poseł Andrzej Kosztowniak: 

W ramach dwóch transz pomocy w ramach RFIL do samorządów w całej Polsce trafiło do tej pory 12 mld zł. - Za naszych poprzedników był uruchomiony Fundusz Dróg Lokalnych i wtedy wydarzeniem w skali całego kraju było przekazanie samorządom rocznie pół miliarda złotych - zauważa europoseł Zbigniew Kuźmiuk: 

Szczegółowa lista miast, powiatów i gmin, które otrzymały dofinansowanie w ramach drugiej edycji Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dostępna jest poniżej: