Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Ryszard Pampuri, zakonnik
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Petrykozy
Dziś jest: Niedziela, 18 kwietnia 2021

Końskie

Nowoczesny sprzęt trafił do koneckiego szpitala

piątek, 18 grudnia 2020 18:02 / Autor: Marcin Prejs
fot. Starostwo Powiatowe w Końskich
Marcin Prejs

Nowoczesne urządzenie do walki ze skutkami COVID-19 otrzymał szpital w Końskich. Pozwala ona zastąpić przez pewien czas pracę płuc lub serca.

Do koneckiego szpitala trafił zestaw diagnostyczno-terapeutyczny do wykonywania i prowadzenia procedury ECMO. To pozaustrojowy układ zawierający pompę oraz oksygenator (natleniacz), pozwalający zastąpić przez pewien czas pracę płuc lub serca.

Zastosowanie tego urządzenia samo w sobie nie leczy niewydolnego narządu, ale daje czas potrzebny do wyzdrowienia. Technika ECMO jest bardzo inwazyjną i ryzykowną terapią i powinna być rozważona wobec wyczerpania innych sposobów leczenia, takich jak zaawansowane techniki wentylacji, leki wspomagające pracę płuc i serca, gazy wpływające na krążenie płucne czy zmiany ułożenia chorego.

Aparat został zakupiony w ramach realizacji projektu „Końskie zdrowie – zapobieganie, przeciwdziałanie i zwalczanie COVID-19 w powiecie koneckim” dofinansowanego ze środków unijnych, wyjaśnia starosta konecki Grzegorz Piec.

W ramach projektu do koneckiego szpitala trafiło 1,3 mln złotych. Samo urządzenie ECMO kosztowało ponad 500 tys. zł. Takim sprzętem może pochwalić się zaledwie kilka szpitali w Polsce.