Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Stefan IX, papież WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: Piątek, 29 marca 2024

Radomskie

Co najczęściej gubimy? Odwiedziliśmy Biuro Rzeczy Znalezionych w Radomiu

poniedziałek, 28 grudnia 2020 14:58 / Autor: Monika Nowakowska
foto: pixabay/Pexels
Monika Nowakowska

Dokumenty i portfele, zegarki i obrączki, telefony i pieniądze - do powiatowego Biura Rzeczy Znalezionych trafiają najróżniejsze przedmioty. Roztargnienie i pośpiech sprawiają, że z pociągu wysiadamy bez kurtki, z autobusu bez laptopa, a ze sklepu bez portfela z gotówką i dokumentami.

Radomianie i mieszkańcy powiatu gubią bardzo różne przedmioty i choć z roku na rok ich liczba spada, to wciąż dominują odnalezione dokumenty, elektronika, biżuteria, gotówka oraz torby i plecaki pozostawione w miejscach publicznych. Zdarzały się też dość nietypowe znaleziska, jak wiertarki, gitary czy rowery. Do depozytu trafiały także pierścionki, obrączki i łańcuszki.

Przedmioty dostarczane są głównie przez kina, centra handlowe oraz policjantów i strażników miejskich.

Za przyjmowanie i przechowywanie przedmiotów odnalezionych na terenie powiatu radomskiego oraz poszukiwanie ich właścicieli odpowiedzialne jest Biuro Rzeczy Znalezionych przy Starostwie Powiatowym w Radomiu.

Pracownicy biura przy ul. Mazowieckiego w Radomiu starają się identyfikować i poszukiwać właścicieli przedmiotów. Kontaktują się drogą mailową lub dzwonią pod numery telefonów znajdujące się na wizytówkach pozostawionych w teczkach i dokumentach oraz, jeśli to możliwe, pod ostatnio wybierane numery w telefonach komórkowych.

Niestety, nie wszystkie przedmioty trafiają do swoich pierwotnych właścicieli. Do dziś, od ponad dwóch lat w Starostwie Powiatowym w Radomiu na swojego właściciela czeka np. znaleziony w Makowie w grudniu 2018 roku rower, czy dwa telefony komórkowe znalezione w Kowali i Chwałowicach w czerwcu zeszłego roku i kwietniu tego roku - mówi rzecznik starosty radomskiego Marcin Genca:

Przeważnie gubimy coś przez pośpiech, roztargnienie a bywa, że i po alkoholu:

Warto wiedzieć, że:

- Jeśli znaleźliśmy jakiś przedmiot w budynku publicznym, budynku wspólnotowym lub pomieszczeniu otwartym dla publiczności czy też środkach transportu publicznego, musimy oddać go zarządcy budynku, pomieszczenia albo transportu publicznego - dodaje rzecznik:

- Biuro Rzeczy Znalezionych może odmówić przyjęcia rzeczy, której szacunkowa wartość nie przekracza 100 złotych – wówczas znalazca może postąpić z rzeczą według swojego uznania. Nie może jednak odmówić przyjęcia rzeczy o wartości historycznej, naukowej lub artystycznej. Gdy znaleziony przedmiot jest zabytkiem lub materiałem archiwalnym i stał się własnością Skarbu Państwa, znalazcy przysługuje nagroda.

- Osoba, która znalazła broń, amunicję, materiały wybuchowe albo dowód osobisty lub paszport, niezwłocznie powinna oddać znalezioną rzecz najbliższej jednostce policji, a w przypadku znalezisk niebezpiecznych zawiadomić o miejscu ich odnalezienia. Jeśli inne przedmioty są odnoszone przez znalazcę na posterunek policji, to ostatecznie trafiają stamtąd do biura.

Odbiór rzeczy znalezionych

- Jeżeli osoba uprawniona do odbioru rzeczy i jej adres zamieszkania albo siedziby zostanie ustalony, Biuro Rzeczy Znalezionych wzywa niezwłocznie tę osobę do odbioru rzeczy. W przypadku, gdy jest ona nieznana lub nie ma możliwości jej wezwania, a wartość szacunkowa rzeczy przekracza 100 zł, ogłoszenie o jego znalezieniu wywieszane jest na tablicy informacyjnej przez 1 rok licząc od daty znalezienia. Jeśli szacunkowa wartość rzeczy przekracza 5 tysięcy zł, biuro zamieszcza również stosowne ogłoszenie w dzienniku o zasięgu lokalnym lub ogólnopolskim.

- Jeśli znaleziony przedmiot nie zostanie odebrany przez właściciela w ciągu roku od dnia doręczenia mu wezwania do odbioru, a w przypadku niemożności wezwania – w ciągu dwóch lat od dnia jej znalezienia, biuro zawiadamia o tym znalazcę oraz wzywa go do odbioru rzeczy (w terminie nie krótszym niż 2 tygodnie). Gdy rzecz pozostanie nieodebrana, jej właścicielem staje się Powiat Radomski.