Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Anzelm z Canterbury, biskup i doktor Kościoła
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Kamień, Brzustów
Dziś jest: Środa, 21 kwietnia 2021

REGION

Rok w regionie w cieniu pandemii

czwartek, 31 grudnia 2020 15:09 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Marcin Prejs/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Płynące z wielu stron wsparcie dla placówek walczących z pandemią, nowe inwestycje i plany na przyszłość. Sprawdzamy, jaki był rok 2020 w regionie radomskim oraz w Kozienicach, Końskich i Opocznie. 

W minionym roku warunki funkcjonowania regionu - podobnie jak Radomia - dyktował koronawirus. Szpitale częściowo lub całkowicie przekształcane były w placówki jednoimienne, mieszkańcy i pracowników domów pomocy społecznej przeżyli dramat izolacji, choroby i śmierci. W wielu placówkach brakowało podstawowego sprzętu oraz personelu medycznego i niemedycznego. Z pomocą ruszyły służby wojewody i marszałka, a także mieszkańcy poszczególnych powiatów, którzy organizowali zbiórki, akcje szycia maseczek czy dostaw posiłków i wody do domów opieki.

14 lutego 2020 roku Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie zostało samodzielną placówką bezpośrednio podlegająca pod Samorząd Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Jak zapewniają pracownicy muzeum, w pełni wykorzystają tę szansę dla dobra Mistrza Jana Kochanowskiego, wybitnego poety okresu renesansu, nie tylko polskiego, ale całej słowiańszczyzny.

Zainaugurowano działalność Domu Dziennego Senior+ w Zwoleniu. Placówka uzyskała dofinansowanie z budżetu państwa. W wydarzeniu wziął udział Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz. Organizatorem uroczystości był Burmistrz Zwolenia, Arkadiusz Sulima. Dzienny Dom Seniora zlokalizowany jest na terenie Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w budynku dydaktycznym „B”, znajdującym się przy ul. Wojska Polskiego 78 w Zwoleniu. Pomieszczenia zostały przystosowane do potrzeb seniorów zarówno z zakresu czynności dnia codziennego, jak i potrzeb edukacyjnych, kulturalno-oświatowych oraz aktywności ruchowej, a także usług socjalnych.

Powiat radomski zdecydował o zlikwidowaniu Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Wierzbicy. W powiecie radomskim powstanie natomiast Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczego w Chwałowicach.

W kwietniu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk ogłosił remonty dworców w Zajezierzu i w Jastrzębiu. Dworce mają odzyskać dawny blask w pierwszej połowie przyszłego roku. Natomiast PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na budowę nowego przejścia pod torami.

W maju Stanisław Karczewski oficjalnie zrezygnował z funkcji wicemarszałka Senatu RP. Stanisław Karczewski został zatrudniony w szpitalu w Nowym Mieście nad Pilicą.

Samorząd Mazowsza przejął od powiatu warszawskiego zachodniego prowadzenie zespołu szkół specjalnych w Dziekanowie Leśnym. Podpisane porozumienie umożliwi samorządowi województwa prowadzenie zespołu szkół jako zadanie własne. Pozwoli to na bardziej efektywne gospodarowanie i inwestowanie na terenie szpitala, gdzie znajduje się również szkoła.

W tym roku po raz pierwszy ogłoszony został Budżet Obywatelski Mazowsza. W puli ogólnowojewódzkiej najwięcej głosów zdobył projekt Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, a w podregionalnej utworzenie mini ogrodu botanicznego w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Warto podkreślić, że wszystkie propozycje z regionu radomskiego zostaną zrealizowane w ramach BOM.

W lipcu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji udzieliła zgodę Diecezji Radomskiej na rozszerzenie koncesji na rozpowszechnianie programu Radia Plus Radom ze stacji nadawczej w Skarżysku-Kamiennej na częstotliwości 94,5 MHz. Po uprawomocnieniu się Decyzji Rady i po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń i uzgodnień będziemy mogli uruchomić nadawanie sygnału radia.

W sierpniu podpisana została umowa na budowę nowego szpitala w Pionkach. Wykonawcą prac będzie wybrana w przetargu radomska spółka Arbud, która w ostatnich latach specjalizuje się w budowach placówek służby zdrowia. Same prace budowlane będą kosztować ponad 15,3 miliona, a łączna wartość inwestycji to ponad 15,9 miliona złotych.

Po wielu dyskusjach, sporach, a nawet protestach Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wyłoniła preferowany wariant S12 na trasie Radom-Puławy. GDDKiA jako najkorzystniejszy wskazała wariant B z podwariantem AB. Wariant o długości ok. 67 km przebiegać będzie przez tereny miast i gmin: Orońsko, Kowala, Radom, Skaryszew, Gózd, Tczów, Zwoleń, Przyłęk, Policzna i Puławy.

Minister Andrzej Adamczyk ogłosił program budowy stu obwodnic. Wśród dróg, które mają być wybudowane znalazły się obwodnice Lipska, Skaryszewa i Zwolenia.

4 miliony dofinansowania z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego trafiło do gminy Jedlnia-Letnisko na budowę kanalizacji. Dzięki marszałkowskiemu wsparciu kanalizacja zbudowana zostanie we Wrzosowie i Antoniówce. W sumie, w gminie utworzonych zostanie 150 km kanalizacji. 

Tuż po wygranej w II turze wyborów prezydent Andrzej Duda odwiedził Odrzywół. Dziękował tu mieszkańcom za poparcie, jakiego udzielili mu w drugiej turze. Natomiast premier Mateusz Morawiecki wziął udział w zakończeniu roku szkolnego w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 5 im. Jana Pawła II w Pionkach.

W 2020 roku po raz pierwszy od wielu lat nie odnotowano żadnej próby podpalenia w gminie Odrzywół. To dzięki patrolom kompleksów leśnych przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Od 1 stycznia 2021 roku ponownie Solec nad Wisłą będzie miał status miasta. To dawne miasto królewskie, któremu prawa nadał Kazimierz Wielki, strzegło jednego z najstarszych i najważniejszych traktów handlowych, który wiódł z Rusi Czerwonej do centrum państwa piastowskiego. Po to wzniesiony był przez Kazimierza Wielkiego był zamek, którego ruiny pozostały do dziś.

W marcu w Ryczywole nieopodal Kozienic ruszyły prace na nowoczesnym kompleksem szklarniowym pod uprawę ekologicznych pomidorów. Inwestorem jest grupa Citronex. Przy uprawie pomidorów pracę może znaleźć nawet 500 osób.

Pekin, Rzym, Wiedeń i… Kozienice. Co łączy te miasta? Można znaleźć je na liście gospodarzy Międzynarodowych Zlotów Campingu i Caravaningu. Co prawda Kozienice zorganizują imprezę dopiero w 2023 roku, ale decyzja o tym zapadła we wrześniu tego roku. Do tej pory w Polsce zorganizowano cztery podobne zloty: we Wrocławiu, Sławie i dwukrotnie w Łebie.

W 2020 roku w Kozienicach rozpoczęła się też długo oczekiwana budowa nowej siedziby Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Obecnie siedziba mieści się Opactwie, jednak jej stan jest zmorą dla rodziców uczących się tam dzieci. Inwestycja ma kosztować powiat kozienicki 15 mln złotych i zakończyć się w 2023 roku.

W Mroczkowie Gościnnym pod Opocznem otwarta została placówka opiekuńczo-wychowawcza -Pałacyk-. W obiekcie będzie mogło przebywać 14 dzieci. Placówka znajduje się w zabytkowym budynku. Jego remont kosztował 2,5 mln zł. Na realizację inwestycji Powiat Opoczyński pozyskał z RPO 1,8 zł. „Pałacyk” to druga, po uruchomionej w Żarnowie „Przystani”, placówka opiekuńczo-wychowawcza utworzona przez Powiat Opoczyński.

4 marca prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą program Kolej Plus. Do podpisania dokumentu doszło w Końskich na nieczynnym obecnie peronie kolejowym. Program Kolej Plus będzie kosztował 6,5 mld zł. Dzięki niemu m.in. zmodernizowana zostanie kolejowa linia 25 z Końskich do Skarżyska-Kamiennej. Podczas wizyty w Końskich prezydent Andrzej Duda odwiedził także konecki szpital. Wizyta miała związek z potwierdzeniem tego dnia pierwszego przypadku koronawirusa w naszym kraju..

6 marca oficjalnie uruchomiona została komunikacja publiczna na terenie gminy Końskie. W ramach unijnego zadania powstało centrum przesiadkowe, wybudowana została również ulica Mostowa. Samorząd kupił także siedem miniautobusów niskoemisyjnych. Pasażerów będą one wozić na siedmiu liniach, wyjaśnia burmistrz Końskich Krzysztof Obratański. Cały projekt, w ramach którego m.in. uruchomiona została komunikacja publiczna kosztował blisko 8,3 mln zł. 85 proc. tej kwoty to wsparcie unijne.

15/16 kwietnia ewakuowano mieszkańców i personel Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy. Ewakuacja miała związek z wykrytym w placówce ogniskiem koronawirusa. Obecni na terenie placówki pracownicy, pielęgniarki, wolontariusze oraz żołnierze WOT zostali objęci kwarantanną.

Nowoczesne warsztaty praktycznej nauki zawodu uroczyście otwarte zostały w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mroczkowie Gościnnym. Rozbudowa i przebudowa warsztatów szkolnych trwała w Mroczkowie Gościnnym trzy lata. Inwestycja kosztowała 6,2 mln zł. Na realizację tej inwestycji Powiat Opoczyński pozyskał z RPO 3,7 mln zł.

14 września w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Opocznie zakończyły się uroczystości dedykacji kościoła i ołtarza. Przewodniczył im biskup radomski Henryk Tomasik. Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Opocznie powstawał w latach 1985-1995. Uroczystość dedykacji przeprowadzona została w dzień odpustu parafialnego, a połączona była z dożynkami.

To była jedna z niewielu plenerowych imprez 2020 roku w powiecie koneckim. W Maleńcu zakończyły się XXI Kuźnice Koneckie. Były występy zespołów ludowych, degustacja regionalnych potraw i ciekawe pokazy. Podczas sztandarowej imprezy Powiatu Koneckiego jak co roku wręczone zostały prestiżowe wyróżnienia tzw. Marki Koneckie.

W listopadzie w koneckim urzędzie uroczyście podpisana została umowa na dofinansowanie projektu pn. „Rewitalizacja miasta Końskie”. Zadanie opiewa na ponad 31 mln zł, z czego 20 mln to wsparcie zewnętrzne.

W Paradyżu w powiecie opoczyńskim oddany został do użytku nowy komisariat policji. Dzięki 7-milionowej inwestycji znacznie poprawiły się warunki pracy miejscowych policjantów. Nowy obiekt zlokalizowany jest przy ul. Przedborskiej. To dwukondygnacyjny budynek dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wraz z nim powstały miejsca parkingowe zarówno dla funkcjonariuszy, jak i interesantów. Komisariat w Paradyżu obsługuje teren czterech gminy: Paradyż, Żarnów, Sławno i Mniszków. Łącznie to blisko 23 tys. mieszkańców.