Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leander, biskup
Dziś jest: Sobota, 27 lutego 2021

Końskie

Pracowity rok świętokrzyskich terytorialsów

wtorek, 05 stycznia 2021 13:15 / Autor: Marcin Prejs
Fot. 10. ŚBOT
Marcin Prejs

Głównie na walce z koronawirusem polegała praca świętokrzyskich terytorialsów w 2020 roku. Zespoły wymazowe 10. ŚBOT pobrały od początku pandemii niemal 30 tys. wymazów.

Z początkiem marca po ujawnieniu pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce WOT zmienił model funkcjonowania ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy. Oznaczało to zawieszenie planowych szkoleń i skupienie całych sił formacji na wsparciu społeczności lokalnej i zwalczaniu pandemii. Początkowo działania te nosiły miano operacji „Odporna Wiosna”, jednak w związku ze zmianą charakteru podejmowanych przez żołnierzy działań, w czerwcu „Odporna Wiosna” przekształcona została w „Trwałą Odporność”. W wakacje stopniowo powrócono do szkoleń żołnierzy między innymi ze Strażą Pożarną.

16 sierpnia miało miejsce bardzo ważne wydarzenia w życiu brygady. Tego dnia dowódca 10. ŚBOT otrzymał z rąk dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej sztandar brygady. W lipcu miało miejsce pierwsze w 2020 roku powołanie ochotników. Pomimo pandemii oraz obostrzeń związanych z ograniczeniem transmisji COVID-19 udało się przeszkolić około 300 nowo powołanych ochotników w trakcie 8 szkoleń podstawowych tzw. „szesnastek”.

Jesienna druga fala pandemii ponownie zintensyfikowała działania antykryzysowe terytorialsów. – Były to: wspólne z policją kontrole przestrzegania kwarantanny, pomoc w pracy administracyjnej stacji sanitarno-epidemiologicznych, przyszpitalne i mobilne punkty pobierania wymazów, transporty środków ochrony, butli z tlenem oraz wiele innych zadań. Każdego dnia w działaniach było około 300 terytorialsów – mówi ppor. Daniel Woś, rzecznik 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Jak dodaje, zespoły wymazowe 10. ŚBOT pobrały od początku pandemii niemal 30 tys. wymazów. A odpowiadając na apel Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach, żołnierze oddali do końca roku blisko 150 litrów krwi. Akcja trwa nadal.

– Wszyscy mamy poczucie wielkiej odpowiedzialności. Zdajemy sobie sprawę, że nasze działania niosą ulgę i pomoc tym, którzy jej najbardziej w tych czasach potrzebują. Począwszy od osób starszych, poprzez personel medyczny, na najbiedniejszych kończąc. Jesteśmy jednocześnie zdeterminowani do dalszego niesienia wsparcia społeczności lokalnej tak długo jak będzie trwała pandemia – powiedział płk Grzegorz Motak, dowódca 10 ŚBOT.

Przed żołnierzami nowe wyzwania. Czekają ich ciężkie treningi i szkolenia oraz działania przeciwkryzysowe. Początek nowego roku to nadal służba na pierwszej linii walki z COVID-19 poprzez wsparcie służb medycznych oraz społeczności województwa świętokrzyskiego. Rok 2021 to również nadzieja na normalność dzięki akcji szczepień, w którą żołnierze WOT również będą zaangażowani. Uporu i motywacji w realizacji zadań terytorialsom z pewnością nie zabraknie.

Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują jako odrębny rodzaj sił zbrojnych od początku 2017 r. W szeregach OT jest ponad 27 tys. żołnierzy. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.