Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Kazimierz Królewicz
Dziś jest: Czwartek, 04 marca 2021

REGION

Sprawiedliwość dziejowa w Solcu nad Wisłą

wtorek, 05 stycznia 2021 13:36 / Autor: Weronika Chochoł
fot. facebook.com/gminasolec
Weronika Chochoł

Po 151 latach Solec nad Wisłą odzyskał prawa miejskie. - Mieszkańcy nigdy nie pogodzili się z odebraniem im tego przywileju, to była inicjatywa oddolna, by starać się o przywrócenie statusu miasta - mówi Marek Szymczyk - burmistrz miasta i gminy Solec nad Wisłą.

1 stycznia mieszkańcy i włodarze Solca nad Wisłą obudzili się w nowej rzeczywistości. Właśnie od początku roku 2021 Solec po 151 latach ponownie stał się miastem. Status udało się zdobyć przy pierwszym podejściu, jednak jak mówi burmistrz miasta i gminy Solec nad Wisłą Marek Szymczyk trzeba było spełnić szereg wymogów. - Przede wszystkim to historia, którą możemy się chwalić, jak również zabudowa rynku, instytucje, które są na terenie Solca nad Wisłą, odpowiednia urbanizacja miejscowości. Do tego doszły kwestie formalne - wyjaśnia burmistrz: 

Status miasta to przede wszystkim prestiż. To również przywilej, który przed laty został miastu odebrany. Tym bardziej nadanie praw miejskich cieszy mieszkańców miejscowości, którzy z odebraniem statusu nie mogli się pogodzić. - To było głównym argumentem i właśnie od mieszkańców wyszła oddolna inicjatywa, by starać się o ponowne nadanie Solcowi nad Wisłą statusu miasta - podkreśla Marek Szymczyk: 

Status miasta to prestiż, ale również zmiany. Te, jak zapewnia włodarz nie dotkną mieszkańców miasta. - Nie będzie podwyżek związanych ze zmianą statusu. Faktycznie, stawki za opłaty minimalnie wzrosną, ale podwyżka nie jest uzależniona od tego, czy Solec nad Wisłą jest wsią czy miastem - dodaje burmistrz Szymczyk: 

Solec nad Wisłą liczy niespełna tysiąc mieszkańców. Więcej o tej miejscowości i jej walorach przeczytać można w artykule "Poznajmy nowe miasto Solec nad Wisłą" (tutaj). Tam również cała rozmowa z burmistrzem Markiem Szymczykiem.