Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Agnieszka z Montepulciano, dziewica i zakonnica
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Tomaszów (MB Nieust. Pomocy)
Dziś jest: Wtorek, 20 kwietnia 2021

REGION

Osiem firm chce zaprojektować obwodnicę Starachowic

poniedziałek, 11 stycznia 2021 11:44 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

W grudniu drogowcy podpisali umowę na budowę obwodnicy Wąchocka, teraz czas przyszedł na realizacje podobnego zadania w Starachowicach. To odcinek drogi o długości około 14 km.

Świętokrzyski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad informuje o ofertach złożonych w przetargu na opracowanie dokumentacji dla obwodnicy Starachowic w ciągu drogi krajowej nr 42. Inwestycja będzie realizowana w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.

Opracowaniem pierwszego etapu dokumentacji dla obwodnicy Starachowic zainteresowanych jest ośmiu wykonawców. Złożone przez nich oferty opiewają na kwoty od około 6,4 mln do 8,8 mln złotych. Inwestor przeznaczył na realizację zadania 11,7 mln złotych. Komisja przetargowa przystępuje do analizy ofert w celu wyłonienia wykonawcy.

Podstawowym celem budowy obwodnicy Starachowic jest zwiększenie przepustowości i płynności ruchu tranzytowego w ciągu drogi krajowej nr 42, poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego i odciążenie układu komunikacyjnego miasta. Inwestycja poprawi komfort życia mieszkańców, przyczyni się do zmniejszenia emisji spalin i hałasu. Nastąpi poprawa dostępności ważnych ośrodków miejskich i obszarów istotnych dla rozwoju regionu w tym Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Nowa inwestycja ułatwi podróżowanie pomiędzy Skarżyskiem-Kamienną, a Ostrowcem Świętokrzyskim. Obwodnica Starachowic będzie stanowiła nowy ciąg drogi krajowej nr 42 wraz z realizowaną obwodnicą Wąchocka, co poprawi skomunikowanie drogi ekspresowej S7 z drogą krajową nr 9.