Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Jan Boży, zakonnik
Dziś jest: Poniedziałek, 08 marca 2021

Mazowsze

Prawie 3 mln zł z budżetu Mazowsza na aparaty RTG

wtorek, 12 stycznia 2021 11:07 / Autor: Michał Kaczor
fot. mazovia.pl
Michał Kaczor

Aparaty RTG za prawie 2,8 mln zł trafią do szpitali w Radomiu, Kozienicach, Grójcu, Lipsku, Pionkach i Zwoleniu. Pieniądze pochodzą z budżetu Mazowsza.

Do szpitali w Radomiu, Kozienicach, Grójcu, Lipsku, Pionkach i Zwoleniu trafi siedem mobilnych aparatów RTG. To kolejny zakup w ramach realizowanego przez samorząd województwa mazowieckiego projektu unijnego o wartości 360 mln zł.

- Wykorzystujemy znaczące środki europejskie. Ostatnio zakupiliśmy kolejne urządzenia. Tym razem to aparaty rentgenowskie. Są one niezbędne do diagnostyki chorób płuc, a zwłaszcza w przebiegu COVID-19 - mówi marszałek Adam Struzik.

Do mazowieckich placówek trafiło 20 aparatów RTG marki Samsung GM 85. To nowoczesne, kompaktowe i lekkie urządzenia. Ich ogromnym atutem jest niewielki – jak na tego typu sprzęt – rozmiar, który umożliwia personelowi medycznemu przetransportowanie go w niewielkiej windzie czy też bardzo wąskimi korytarzami do sali chorych.

Są też wytrzymałe pod względem zużycia energii. Pełne ładowanie trwa tylko 4 godziny i wystarcza na cały dzień pracy urządzenia. Dodatkowo aparaty gwarantują doskonałą jakość obrazu i dostosowanie dawki promieniowania do wieku badanego pacjenta. Dlatego mogą być również stosowane w diagnostyce dzieci.

- Gwarancją skutecznego leczenia jest nie tylko doświadczona kadra, ale również profesjonalne zaplecze techniczne. Mamy tego świadomość, dlatego bardzo angazujemy się w realizację naszych projektów unijnych - mówi wicemarszałek Rafał Rajkowski.

 

Nowe aparaty RTG zakupione przez samorząd Mazowsza przy wsparciu UE trafiły do 20 mazowieckich szpitali, w tym do:

Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, 

Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, 

Radomskiego Szpitala Specjalistycznego im. Dr Tytusa Chałubińskiego, 

Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach, 

Powiatowego Centrum Medycznego w Grójcu,

Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Lipsku, 

Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Pionkach, 

Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Zwoleniu.