Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Jan Boży, zakonnik
Dziś jest: Poniedziałek, 08 marca 2021

REGION

Tysiące turystów w Puszczy Kozienickiej

wtorek, 12 stycznia 2021 13:36 / Autor: Kamil Zapora
fot. Maciej Zając
Kamil Zapora

Puszcza Kozienicka przeżywa istne oblężenie turystów. Od świąt obiekt „Królewskie Źródła” odwiedziło kilka tysięcy osób.

W okresie świąteczno - noworocznym na wypoczynek w rezerwacie „Królewskie Źródła” zdecydowało się bardzo wiele osób:

20-27 grudnia - 2097 osób,

31 grudnia – 3 stycznia – 1054 osoby,

6-10 stycznia – 2956 osób.

Podobna sytuacja ma miejsce na terenie innych obiektów turystycznych Nadleśnictwa Kozienice: trasach pieszych i rowerowych, miejscach postoju pojazdów, parkingach, ścieżkach edukacyjnych.

Jak przyznaje nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice Tomasz Sot, są to ilości turystów nie notowane w poprzednich latach w okresie jesienno-zimowym. - W czasach ograniczeń i dystansu społecznego wynikające z pandemii, relaks i odpoczynek w lesie jest tym bardziej ceniony – mówi nadleśniczy:

Właśnie z powodu koronawirusa koncentracja dużej liczby osób w jednym miejscu może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Dlatego przedstawiamy miejsca mniej znane na terenie Puszczy Kozienickiej, ale równie atrakcyjne turystycznie.

 

Dla turystów zmotoryzowanych:

- leśne miejsca postoju pojazdów zaopatrzone w elementy małej infrastruktury (stoły, ławki, wiaty, itp.): przy szkółce leśnej „Przejazd”, przy drodze do Brzózy, przy obelisku Strzelców Kaniowskich obok drogi (737) Radom-Kozienice, dwa miejsca postoju pojazdów przy drodze krajowej (48) Kozienice-Białobrzegi, parking przy rezerwacie Pionki. W pobliżu tych miejsc mają przebieg szlaki turystyczne.

 

Dla turystyki konnej - szlak konny w leśnictwie Kociołki (oznaczony w terenie, zaopatrzony w tablice z Regulaminem korzystania ze szlaku i koniowiąz).

 

Dla zaplanowania wycieczek pieszych i rowerowych:

- „Gościniec Królewski” – historyczna droga przebiegająca przez cały teren Nadleśnictwa Kozienice (w kierunku północ-południe, Świerże-Stoki) o długości 25 km, w całości zaopatrzona w nawierzchnię tłuczniową, przy drodze zlokalizowane są: kapliczki św. Jana Gwalberta, św. Franciszka, św. Tekli a także miejsca postojowe z małą infrastrukturą.

- „Bartny Kąt” – miejsce poświęcone tradycjom bartniczym Puszczy Kozienickiej zlokalizowane w leśnictwie Jaśce,

- „Leśna Barć” - ekspozycja uli usytuowana przy szkółce leśnej,

- polana piknikowa w leśnictwie Podgóry z miejscem wyznaczonym do palenia ognisk,

- starodrzewia rezerwatów przyrody: Zagożdżon, Brzeźniczka, Pionki, Guść przez które przebiegają szlaki turystyczne, a także rezerwaty Ponty i Ponty-Dęby, gdzie dostępny jest spacer wokół granic rezerwatów,

- miejsca pamięci narodowej i obiekty kulturowe – na terenie Nadleśnictwa Kozienice zlokalizowanych jest ponad 40 takich miejsc,

- pomniki przyrody – 166 obiektów pomnikowych występuje na terenie Nadleśnictwa,

- uroczyska przyrodnicze : zbiornik „Holenderski”, „Kaczy Ług”, „Diabelski Mostek” w leśnictwie Przejazd, „Galęcin” w leśnictwie Jaśce, „Białe Mchy” w leśnictwie Chinów i wiele innych.

W planowaniu wycieczki do Puszczy Kozienickiej pomocne okażą się materiały znajdujące się na stronie Nadleśnictwa. Informacje można też zdobyć pod numerem telefonu: 660 684 517.