Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Agnieszka, dziewica i męczennica
Dziś jest: Czwartek, 21 stycznia 2021

Kozienice

Rynek pracy w Kozienicach odporny na pandemię

środa, 13 stycznia 2021 16:25 / Autor: Kamil Zapora
Dyrektor PUP w Kozienicach Jan Mazur, fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

W 2020 roku stopa bezrobocia w powiecie kozienickim wzrosła po raz pierwszy od sześciu lat. Jednak jak wynika z danych Powiatowego Urzędu Pracy w Kozienicach, mimo wszystko pandemia koronawirusa nieznacznie wpłynęła na rynek pracy w powiecie.

W stosunku do grudnia 2019 roku liczba bezrobotnych w powiecie kozienickim wzrosła o 211 osób co przekłada się na obecną stopę bezrobocia na poziomie 10,6 procenta. Obecnie bez pracy pozostaje 1300 osób. Jest to więcej niż średnia krajowa, jednak warto zwrócić uwagę, że przez sześć ostatnich lat obserwowaliśmy w powiecie spadek bezrobocia o połowę. Dopiero w 2020 nastąpił nieznaczny wzrost.

Jak wyjaśnia dyrektor PUP Jan Mazur, przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Jednym z nich jest pomoc finansowa od rządu, w której Urząd Pracy pośredniczy. W zeszłym roku z Tarczy Antykryzysowej skorzystało 2300 przedsiębiorców z terenu powiatu kozienickiego, a łączna kwota wsparcia wyniosła 15 mln złotych.

Ponadto w powiecie kozienickim dominują małe podmioty gospodarcze, które z reguły są bardziej odporne na kryzysy gospodarcze.

Pandemia i ograniczenia w przemieszczaniu się nie wpłynęły też na zatrudnienie cudzoziemców. W zeszłym roku Powiatowy Urząd Pracy wydał tyle samo zezwoleń na prace obcokrajowcom co w roku 2019.

Zachęcamy do odsłuchania całej rozmowy z dyrektorem PUP w Kozienicach Janem Mazurem: