Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Nawrócenie św. Pawła, Apostoła
Dziś jest: Poniedziałek, 25 stycznia 2021

REGION

Wycieczka do lasu nigdy nie była tak prosta! Bezpłatna aplikacja radomskich leśników

środa, 13 stycznia 2021 12:04 / Autor: Weronika Chochoł
Weronika Chochoł

Miejsca pamięci narodowej, trasy rowerowe czy piesze, parkingi, ciekawe obiekty przyrodnicze, a nawet miejsca odpoczynku... Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu zachęca do korzystania z mobilnego przewodnika turystycznego po miejscach pamięci narodowej i nie tylko. 

Mobilny przewodnik dostępny jest w dwóch wersjach - jako aplikacja mobilna i strona internetowa. Zawarte w nim zostały informacje o miejscach pamięci narodowej oraz innych miejscach wartych odwiedzenia na terenie 23 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, położonych w obrębie województwa świętokrzyskiego i południowej części Mazowsza oraz fragmentów województwa łódzkiego.Na terenie RDLP w Radomiu jest ponad 400 takich miejsc, wśród nich cmentarze, mogiły, pomniki, krzyże i inne obiekty z okresu powstania styczniowego, I i II wojny światowej, okresu powojennego. W przewodniku znaleźć można również informacje o postaciach zasłużonych, a także innych miejscach ważnych z historycznego punktu widzenia.

- Oprócz treści historycznych zawarto również informacje o obiektach i trasach turystycznych oraz edukacyjnych - wyjaśnia Dorota Święcka z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu: 

Zarówno strona internetowa jak i aplikacja mobilna są bardzo proste w obsłudze. Wyposażone są one w wyszukiwarki, interesujące nas treści możemy wyszukiwać poprzez intuicyjne menu. - Aby ułatwić odnalezienie interesujących miejsc, baza obiektów została podzielona na kategorie, a miejsca pamięci dodatkowo na kategorie czasowe - dodaje Dorota Święcka: 

Mobilny przewodnik może również pełnić rolę komunikatora pomiędzy turystami i leśnikami: 

Warto dodać, że w 2006 roku Rada Pamięci i Męczeństwa przyznała RDLP w Radomiu złoty medal „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej", a w 2018 r. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przyznał RDLP w Radomiu medal Pro Patria. Leśnicy zostali wyróżnieni za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej, a także coroczną organizację uroczystości np. na Wykusie, wspieranie środowisk kombatanckich czy popularyzowanie wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym.

Natomiast w 2020 roku Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu  uhonorowana została tytułem "Świadka Historii". - Co spowodowało, że zostaliśmy zgłoszeni do nagrody? To przede wszystkim dbałość o przyrodę z kultywowaniem dziedzictwa historycznego - wymienia Dorota Święcka. Jednym z dostrzeżonych działań był właśnie mobilny przewodnik "Las historii. Czy wiesz, że?": 

Użytkownicy telefonów komórkowych mogą pobrać darmową aplikację z Google Play (telefony z systemem Android) lub App Store (telefony z systemem iOS). Należy ją wyszukać wpisując RDLP w Radomiu lub Las historii. Offline dostępne są podkłady OpenStreetMap. Przewodnik dostępny jest również w wersji na komputer (tutaj).