Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święte męczennice Perpetua i Felicyta
Dziś jest: Niedziela, 07 marca 2021

Końskie

Terytorialsi wspierają seniorów w szczepieniach

poniedziałek, 18 stycznia 2021 13:42 / Autor: Marcin Prejs
Fot. WOT
Marcin Prejs

Żołnierze WOT pomogą kombatantom w procedurze szczepień, od rejestracji do szczepionki.

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 wprowadził od 15 stycznia rejestrację na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Natomiast od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia. 25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej mają pod swoją opieką blisko 900 kombatantów, żołnierzy AK i bohaterów wojennych. Żołnierze wesprą ich od momentu elektronicznej lub telefonicznej rejestracji, dowiozą do punktów szczepień, pomogą w zapewnieniu i dowozie wojskowych zespołów medycznych do zaszczepienia tych kombatantów, którzy nie są w stanie opuścić mieszkania, a także będą monitorować ich samopoczucie po szczepieniu.

Dodatkowo dla seniorów już od dziś, poniedziałku 18 stycznia, czynna będzie w godzinach 7.30 19.30 Infolinia wsparcia. Pod numerem 800 100 115 seniorzy będą mogli poprosić o pomoc w procesie rejestracji, później w dowozie na miejsce szczepień. Zebrane zapotrzebowanie będzie przekazywane do brygad, na terenie których zamieszkują potrzebujący seniorzy.

Pani Halina Jędrzejewska ps. Sławka, sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim mówi, że „jako emerytowany lekarz z pełną świadomością poddaje się szczepieniu”.

W 10. Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej koordynator opiekujący się kombatantami zbiera informacje o ich potrzebach i wspiera w całym procesie szczepienia. W sytuacji kiedy potrzebny jest sprzęt komputerowy, a senior nie ma laptopa czy internetu, żołnierze zabezpieczają narzędzia teleinformatyczne. Duże wsparcie dla seniorów proponują także urzędy miast, gminy, straż pożarna i organizacje oraz stowarzyszenia.

Powstały w Dowództwie WOT rozkaz dotyczący kampanii zimowej operacji „Trwała Odporność” włącza żołnierzy OT we wsparcie procesu szczepień organizowanych w państwie, tak by jak największa liczba Polaków mogła z nich szybko skorzystać. Na ten moment siłami wystarczającymi jest wsparcie organizacyjno-logistyczne. Natomiast w momencie kiedy ilość pozyskanych przez rząd szczepionek dla całego społeczeństwa wzrośnie, przygotowywany jest w WOT wojskowy personel wsparcia szczepień.

Personel medyczny (lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni) zaangażowany będzie do realizacji szczepień w swoich „stałych rejonach odpowiedzialności”. Na rozkaz uruchamiane będą siły i środki do realizacji szczepień w miejscach zamieszkania osób, których stawiennictwo w placówkach medycznych nie będzie możliwe. Powołane zostaną mobilne zespoły szczepienne (1 zespół w każdym województwie). Prócz gotowości personelu medycznego w stałej gotowości do wydzielenia sił i środków pozostawać będzie personel pomocniczy oraz pojazdy. Działania te zaplanowano w związku z koniecznością zapewnienia i zabezpieczenia procesu transportu szczepionek po otrzymaniu specjalistycznego sprzętu do ich przechowywania.