Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
TRANSMISJA MSZY ŚW.
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Juliusz I, papież
Dziś jest: Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

Kozienice

Powstańcze ślady w Puszczy Kozienickiej

piątek, 22 stycznia 2021 11:05 / Autor: Kamil Zapora
Krzyż w Molendach, fot. Starostwo Powiatowe w Kozienicach
Kamil Zapora

Dziś obchodzimy 158. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego - jednego z najbardziej tragicznych w skutkach polskich zrywów niepodległościowych. Liczne ślady tamtych wydarzeń odnajdziemy również na terenie Puszczy Kozienickiej.

Puszcza Kozienicka była jednym z centralnych miejsc walk na terenie Królestwa Polskiego. Właśnie na jej terenie miała miejsce jedna z pierwszych i udanych akcji militarnych, a mianowicie rozbrojenie przez powstańców żołnierzy rosyjskich w Jedlni. Mówi Krzysztof Reczek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Kozienicach:

Piękny triumf zapisali na kartach historii powstańcy w Świerżach w Gminie Kozienice:

Na terenie całego powiatu kozienickiego znajduje się wiele miejsc upamiętniających powstańców i dowódców powstania: mogiły na cmentarzach parafialnych w Rozniszewie, Grabowie nad Pilicą, Głowaczowie, Oleksowie, w Kozienicach, a także pomniki w Anielinie Kępie, Lipie oraz krzyż w Molendach.

Aby wyrazić hołd poświęceniu i ofierze uczestników wydarzeń sprzed 158 lat, delegacja Powiatu Kozienickiego zapaliła symboliczny znicz pod krzyżem w Molendach, który okoliczna ludność postawiła w miejscu egzekucji powstańców.