Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Marcin I, papież i męczennik
Dziś jest: Wtorek, 13 kwietnia 2021

Końskie

Radoszyce chcą iść śladem Uniejowa

wtorek, 02 lutego 2021 15:33 / Autor: Marcin Prejs
Fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Gmina Radoszyce ogłosi przetarg na wykonanie dokumentacji złóż geotermalnych. Burmistrz Michał Pękala liczy, że będzie to pierwszy krok do dużej inwestycji przy miejscowym zalewie. Na wykonanie dokumentacji zabezpieczone zostały pieniądze w tegorocznym budżecie.

Budżet Gminy Radoszyce zakłada wydatki na poziomie 50 mln zł, dochody mają być o 2 mln niższe. Zdecydowaną większość, bo aż 35 mln samorząd wyda na pomoc społeczną i edukację. – Na inwestycje planujemy przeznaczyć w tym roku około 7 mln zł – wyjaśnia burmistrz Radoszyc Michał Pękala.

Gmina zamierza również rozpocząć proces inwestycyjny przy miejscowym zalewie. – Chodzi o geotermię, która mogłaby przyciągnąć turystów nie tylko z naszego powiatu – wyjaśnia burmistrz.

W pierwszej kolejności samorząd ogłosi przetarg na dokumentację złóż geotermalnych. Projekt ma powstać w ciągu dwóch lat.

Burmistrz przyznaje, że planowana inwestycja to bardzo śmiały projekt, a jego realizacja wcale nie będzie prosta. Ale cztery lata temu niewiele osób wierzyło, że uda się wybudować nawet nasz zalew, przypomina burmistrz Michał Pękala.

Na realizację inwestycji samorząd będzie starał się pozyskać pieniądze z funduszy norweskich, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz programów unijnych.